The following are the updated high school football standings through Friday, Sept. 28 action for the nine districts in the Bulletin's coverage area:

 

DISTRICT 8-3A

    District     Overall

    W    L    W    L

Gatesville    0    0    5    0

Liberty Hill    0    0    4    1

Brownwood    0    0    2    3

Burnet    0    0    2    3

Lampasas    0    0    2    3

Llano    0    0    2    3

-———

Friday’s Results

Brownwood 28, Sweetwater 13

Taylor 9, Burnet 7

Gatesville 49, Waco La Vega 48 (2 OTs)

China Spring 55, Lampasas 14

Liberty Hill 46, Wimberley 24

Fredericksburg 14, Llano 6

Friday, Oct. 5

Brownwood, bye

Burnet, bye

Gatesville, bye

Lampasas, bye

Liberty Hill, bye

Llano, bye

DISTRICT 3-2A DIVISION?I

    District    Overall

    W    L    W    L

Wall    1    0    4    1

Bangs    1    0    3    2

Early    1    0    1    4

Comfort    0    0    0    4

Ingram Moore    0    1    4    1

Grape Creek    0    1    2    3

Brady    0    1    0    5

———

Friday’s Results

Bangs 61, Grape Creek 8

Early 42, Ingram Moore 6

Wall 55, Brady 7

Comfort, bye

———

Friday, Oct. 5

Brady at Early

Grape Creek at Wall

Ingram Tom Moore at Comfort

Bangs, bye

DISTRICT 4-2A DIVISION?I

    District     Overall

    W    L    W    L

Eastland    1    0    3    2

Merkel    1    0    3    2

Breckenridge    1    0    1    4

Dublin    0    0    2    2

Clyde    0    1    2    3

Comanche    0    1    1    4

Jim Ned    0    1    0    5

———

Friday’s Results

Breckenridge 21, Clyde 7

Merkel 44, Comanche 19

Eastland 37, Jim Ned 3

Dublin, bye

———

Friday, Oct. 5

Comanche at Dublin

Clyde at Merkel

Eastland at Breckenridge

Jim Ned, bye

DISTRICT 4-2A DIVISION?II

    District     Overall

    W    L    W    L

Ballinger    0    0    5    0

Hamilton    0    0    5    0

Cisco    0    0    4    1

Colorado City    0    0    3    2

Hawley    0    0    3    2

Coleman    0    0    1    4

———

Friday’s Results

Ballinger 21, Coahoma 0

Stamford 25, Cisco 20

Anson 26, Coleman 9

Colorado City 27, Reagan County 6

Hamilton 39, De Leon 13

Hawley 13, Seymour 7

———

Friday, Oct. 5

Ballinger, bye

Cisco, bye

Coleman, bye

Colorado City, bye

Hamilton, bye

Hawley, bye

DISTRICT 5-A DIVISION?I

    District    Overall

    W    L    W    L

De Leon    0    0    3    2

Hico    0    0    3    2

Santo    0    0    3    2

San Saba    0    0    2    3

Goldthwaite    0    0    1    4

———

Friday, Sept. 28

Hamilton 39, De Leon 13

Mart 26, Goldthwaite 20

Hico 20, Hillsboro 7

Mason 40, San Saba 14

Perrin-Whitt 28, Santo 20

———

Friday, Oct. 5

Texas Wind at De Leon

Goldthwaite at Winters

Italy at Hico

Thorndale at San Saba

Santo at Petrolia

6-MAN DIVISION?I DISTRICT 9

    District    Overall

    W    L    W    L

Santa Anna    0    0    5    0

May    0    0    4    1

Rochelle    0    0    4    1

Lometa    0    0    3    2

Zephyr    0    0    3    2

———

Friday’s Results

Mullin 66, Lometa 58

May 66, Gustine 28

Rochelle 64, Lohn 0

Santa Anna 64, Eden 14

Zephyr 72, Cherokee 6

———

Friday, Oct. 5

Lometa at Eden

Brookesmith at May

Rochelle at Blanket

Santa Anna at Evant

Zephyr at Mullin

6-MAN DIVISION?II DISTRICT 12

    District    Overall

    W    L    W    L

Sidney    0    0    5    0

Strawn    0    0    4    1

Rising Star    0    0    1    4

Moran    0    0    0    5

———

Friday’s Results

Evant 45, Moran 0

Rising Star 26, Panther Creek 8

Sidney 79, Cranfills Gap 32

Gordon 36, Strawn 34

———

Friday, Oct. 5

Rising Star at Bryson

Gustine at Sidney

Newcastle at Strawn

Saturday, Oct. 6

Moran at Blackwell

6-MAN DIVISION?II DISTRICT 13

    District    Overall

    W    L    W    L

Richland Springs    0    0    5    0

Mullin    0    0    4    1

Blanket    0    0    2    3

Brookesmith    0    0    1    4

———

Friday’s Results

Blanket 52, Blackwell 44

Victory Life 49, Brookesmith 8

Mullin 66, Lometa 58

Richland Springs 54, San Antonio FEAST 0

———

Friday, Oct. 5

Rochelle at Blanket

Brookesmith at May

Zephyr at Mullin

Richland Springs at Walnut Springs

TAPPS 6-MAN DII DISTRICT 2

    District    Overall

    W    L    W    L

Granbury NCT    0    0    5    0

WF Notre Dame    0    0    3    0

WF Christian    0    0    2    3

Victory Life    0    0    1    4

———

Friday’s Results

Granbury NCT 74, Alvin Living Stones 26

Victory Life 49, Brookesmith 8

Saint Jo 51, Wichita Falls Christian 0

Wichita Falls Notre Dame, bye

———

Friday, Oct. 5

Granbury NCT at Harrold

Victory Life at Gordon

Northside at WF Notre Dame

Saturday, Oct. 6

WF Christian at Lubbock Christ the King