It’s as big a win as Sherman’s boys have enjoyed in a number of years.


Jeremy Norvell scored 24 points as the Bearcats simultaneously played spoiler and forced a tie for third place in the final District 5-5A boys standings with a 76-72 win against Denton High on Tuesday night at Bearcat Gymnasium.


The Bearcats (21-9, 8-4) end the regular season tied with Wichita Falls Rider, and the two teams will meet this morning to discuss tiebreaker procedures.


Jaylyn Cleamons added 14 points for the Bearcats, while Kemonte Dowdy scored 11 and Daishawn Nelson and Tazorrian Smith each chipped in with eight.


The loss dropped the Broncos (17-11, 10-2) into a tie for first place with Denton Ryan. Those two teams will meet today to flip a coin to decide first and second place.


District 11-4A


Anna 54, Celina 43


ANNA — Elijah Lewis had 14 points as district champion Anna closed out the regular season with a victory against Celina on Tuesday night.


Keamoni Mattocks scored 12 points, Lawrence Goade added eight points and Forest Durrett chipped in seven points for Anna (25-7, 9-1), which will face Quinlan Ford in the bi-district round of the playoffs at 7 p.m. on Monday at Wylie.


Karson Stastny scored 17 points and Hayden Hollin chipped in 13 points for Celina, which is in a three-way tie for third place with Aubrey and Princeton. The Bobcats will have to determine the tie-breaker scenario with those teams for the final two playoff spots.


Melissa 65, Aubrey 62, (2OT)


MELISSA — Matt Holloway scored 28 points as Melissa outlasted Aubrey in double overtime to clinch second place and a playoff spot in the district finale on Tuesday night.


Junior Castleberry added 15 points for Melissa, which will open the playoffs next week.


District 9-3A


Whitesboro 73, Pilot Point 53


WHITESBORO — Jonathan Hamon led the way with 19 points as Whitesboro wrapped up the regular season with a win against second-place Pilot Point.


Cade Acker added 14 and Scout Sanders nine for Whitesboro (17-14, 8-4), who fell behind by nine points early before storming back to take the lead at the half.


Whitesboro finished third in District 9-3A and will match up against either Van Alstyne or Commerce. Pilot Point (21-8, 9-3) will play Leonard in the bi-district round.


Ponder 72, Gunter 32


PONDER — Logan Nelson scored nine points as Gunter closed out the regular season with a loss against Ponder on Tuesday night.


Dylan Jantz and Tyler Scott each added eight points for fourth-place Gunter, which will wait to see if it faces either Commerce or Van Alstyne in the bi-district round of the playoffs next week.


Ponder clinched the district title with the win and will open the postseason against Whitewright next week.


Pottsboro 42, Callisburg 38


CALLISBURG — Ethyn Snider led a balanced scoring attack with nine points as Pottsboro ended its season with a come-from-behind win over Callisburg.


The Cardinals (17-11, 6-6) finished in a tie with Gunter for fourth place, but Gunter earned the fourth playoff seed by beating Pottsboro twice.


Parker Huddleston had a game-high 25 points for Callisburg, who finished in a tie with S&S for seventh place.


District 10-3A


Van Alstyne 64, Lone Oak 49


LONE OAK — Michael Hensley scored 25 points as Van Alstyne beat Lone Oak to earn a share of the district title to close out the regular season on Tuesday night.


Noah Boling added 18 points and Tyler Sperry finished with 10 points for Van Alstyne (21-9, 11-1), which will have to determine how to break the tie with Commerce for seeding purposes.


Whitewright 78, Farmersville 36


WHITEWRIGHT — Desmond McNiel scored 26 points as Whitewright clinched a playoff spot with a victory against Farmersville in the district finale on Tuesday.


Seth Jackson added 13 points, Will Stephens chipped in 11 points and Austin Jones finished with nine points for Whitewright (13-16, 6-6), which will take on Ponder in the bi-district round next week.


District 12-2A


Sam Rayburn 70, Lindsay 66, (OT)


IVANHOE — The Rebels hit some clutch free throws in the second overtime period as they handed district champion Lindsay its first district loss to end the regular season Monday night.


Sam Rayburn (20-10, 7-3) finished district play tied with Tom Bean for second place and the schools will have to determine the second and third playoff seeds.


Ryan Mussett led the Rebels with 18 points. Riley Hall added 15, followed by Dax Stewart with 14 and Vaden Brownfield with a dozen.


Tom Bean 51, Collinsville 49


COLLINSVILLE — Tyler Goff had 15 points, 14 rebounds and four blocks as Tom Bean edged Collinsville in the district finale on Tuesday night.


Noah Boyd added 14 points, three rebounds, three assists and three steals, Dillon Curd scored eight points and Garrett Gomez grabbed seven rebounds for Tom Bean (20-9, 7-3), which tied Sam Rayburn for second place. Those two teams will have to determine the second and third seeds for the playoffs.


District 13-2A


Wolfe City 81, Bland 56


MERIT — Jed Cagle scored 26 points as fourth-place Wolfe City beat third-place Bland to close out the regular season on Tuesday night.


Nic Threndyle added 24 points and Terry Swiney chipped in 14 points for the Wolves.


District 22-A


Dodd City 47, Tioga 31


DODD CITY — Zach Kennon scored 27 points as Dodd City earned second place with a victory over Tioga in the district finale on Tuesday night.


Dylan Knight added six points for the Hornets.


Justin Rodriguez scored 15 points and Josiah DeLeon added 12 points and 11 rebounds for third-place Tioga.


TAPPS District 2-2A


Texoma Christian 63, Dallas Cambridge 48


Marlen Williams poured in 25 points, leading 2-2A champion Texoma Christian to an undefeated finish in district play.


Blaise Bentsen added 18 points and Carson Crow 11 for the Eagles (26-2, 12-0), who broke open a close game in the final eight minutes by outscoring Cambridge 19-6.


TCS earned a bye into the region semifinals and will play early next week against an opponent to be determined.


Girls


TAPPS District 2-2A


TCS 54, Dallas Cambridge 10


Caroline Sild scored 13 points to lead three players in double figures as Texoma Christian clinched a share of first place with an easy home win against Dallas Cambridge.


Claire Olmstead added 11 points and Kamryn McNew added 10 for the Lady Eagles (17-8, 7-1), who will play Muenster Sacred Heart on Thursday at 6:30 p.m. in Valley View for the first and second seed after they tied for the district title.


TCS will open the playoffs next Tuesday against a team to be determined.