Class 5A Region I


Bi-district round


Monday, Feb. 13


EP Burges 58, EP Eastlake 47


Amarillo 84, Lubbock 35


EP Bel Air 55, EP Bowie 43


Colleyville Heritage 65, FW Wyatt 16


Aledo 34, WF Rider 31, (OT)


FW Trimble Tech 63, FW Dunbar 53


Denison 51, Justin Northwest 41


EP Riverside 67, EP Jefferson 37


Canyon 64, Lubbock Coronado 30


EP Andress 52, EP Hanks 32


Birdville 58, FW Arlington Heights 39


Grapevine 58, FW Southwest 31


Tuesday, Feb. 14


Lubbock Monterey 50, Plainview 49


Canyon Randall 70, Lubbock Cooper 40


Saginaw Boswell 83, Denton 44


Denton Ryan 57, Saginaw Chisholm Trail 50


Area round


Thursday, Feb. 16


Amarillo 79, EP Bel Air 36


Colleyville Heritage 50, Aledo 36


Canyon 65, EP Riverside 34


Denton Ryan 60, Grapevine 51


Friday, Feb. 17


EP Burges 63, Lubbock Monterey 59


FW Trimble Tech 44, Denison 43


EP Andress 53, Canyon Randall 46


Birdville 41, Saginaw Boswell 39, (OT)


Region quarterfinals


Monday, Feb. 20


Canyon 68, EP Andress 46


Tuesday, Feb. 21


Amarillo 79, EP Burges 53


Colleyville Heritage 59, FW Trimble Tech 38


Denton Ryan 36, Birdville 35


Region semifinals


Friday, Feb. 24


Amarillo (36-1, W3) vs. Colleyville Heritage (29-6, W8), 4 p.m. at Snyder (Western Texas College)


Canyon (27-3, R3) vs. Denton Ryan (31-4, W5), 6 p.m. at Snyder (Western Texas College)


Region finals


Saturday, Feb. 25


Semifinal winners, 2 p.m. at Snyder (Western Texas College)


—-


Class 4A Region II


Bi-district round


Monday, Feb. 13


Melissa 85, Terrell 38


Tatum 71, Kilgore 15


Atlanta 56, Canton 52


Gilmer 81, Rusk 41


Brownsboro 52, North Lamar 35


Celina 61, Quinlan Ford 51


Princeton 47, Caddo Mills 22


Tex. Pleasant Grove 84, Emory Rains 65


Bullard 80, Carthage 38


Tuesday, Feb. 14


Aubrey 37, Crandall 33


Wilmer-Hutchins 48, Decatur 43


Carr. Ranchview 46, Bridgeport 31


Dallas Lincoln 55, Krum 40


Argyle 84, Dallas Pinkston 29


Mabank 62, Tex. Liberty-Eylau 33


Tyler Chapel Hill 60, Henderson 42


Area round


Friday, Feb. 17


Wilmer-Hutchins 48, Aubrey 16


Carr. Ranchview 68, Melissa 49


Tatum 88, Atlanta 62


Gilmer 58, Brownsboro 33


Dallas Lincoln 95, Celina 76


Argyle 70, Princeton 23


Bullard 67, Tex. Pleasant Grove 51


Tyler Chapel Hill 68, Mabank 67


Region quarterfinals


Monday, Feb. 20


Bullard 54, Tyler Chapel Hill 36


Tuesday, Feb. 21


Carr. Ranchview 57, Wilmer-Hutchins 41


Gilmer 69, Tatum 44


Argyle 62, Dallas Lincoln 39


Region semifinals


Friday, Feb. 24


Gilmer (32-3, W15) vs. Carr. Ranchview (26-7, R10), 6 p.m. at A&M-Commerce


Argyle (33-2, W9) vs. Bullard (31-6, R15), 8 p.m. at A&M-Commerce


Region finals


Saturday, Feb. 25


Semifinal winners, noon at A&M-Commerce


—-


Class 3A Region II


Bi-district round


Monday, Feb. 13


Howe 65, Whitesboro 45


Sunnyvale 60, Grand Saline 36


Ponder 48, Leonard 46


Winnsboro 56, Redwater 35


MP Chapel Hill 82, New Boston 41


Whitewright 49, Gunter 21


Life Oak Cliff 64, Eustace 27


Pottsboro 66, Lone Oak 24


Scurry-Rosser 48, Triple A Academy 43


Prairiland 55, Queen City 51


West Rusk 61, Harleton 40


Mount Vernon 72, Hughes Springs 22


Winona 60, Jefferson 57, (OT)


Tuesday, Feb. 14


Alba-Golden 101, Hampton Prep 22


Elysian Fields 42, Sabine 29


Harmony 53, White Oak 41


Area round


Thursday, Feb. 16


Sunnyvale 50, Ponder 43


Pottsboro 58, Scurry-Rosser 16


Mount Vernon 59, Winona 48


Friday, Feb. 17


Alba-Golden 54, Howe 44


Winnsboro 56, Elysian Fields 34


MP Chapel Hill 75, Harmony 41


Whitewright 53, Life Oak Cliff 44


West Rusk 61, Prairiland 60


Region quarterfinals


Monday, Feb. 20


Mount Vernon 70, West Rusk 31


Tuesday, Feb. 21


Alba-Golden 57, Sunnyvale 55


Winnsboro 36, MP Chapel Hill 34


Pottsboro 44, Whitewright 43


Region semifinals


Friday, Feb. 24


Alba-Golden (29-7, W12) vs. Winnsboro (R13), 6 p.m. at Rockwall-Heath


Pottsboro (30-1, W9) vs. Mount Vernon (30-5, W13), 8 p.m. at Rockwall-Heath


Region finals


Saturday, Feb. 25


Semifinal winners, 1 p.m. at Rockwall-Heath


—-


Class 2A Region II


Bi-district round


Monday, Feb. 13


Archer City 39, Goldthwaite 28


Union Grove 74, Maud 34


Wolfe City 46, Boles 31


McLeod 69, Big Sandy 46


Campbell 58, Celeste 49


Hico 57, Petrolia 30


Windthorst 66, Hamilton 41


Martin’s Mill 71, Blue Ridge 34


Honey Grove 75, North Hopkins 18


Clarksville 65, Price Carlisle 63, (OT)


Tuesday, Feb. 14


Bells 52, Poolville 34


Era 53, Sam Rayburn 36


Santo 53, Seymour 46


Muenster 34, Valley View 13


Lindsay 34, Alvord 26


Rivercrest 43, Hawkins 38


Area round


Thursday, Feb. 16


Martin’s Mill 75, Rivercrest 31


Friday, Feb. 17


Bells 40, Archer City 29


Era 58, Santo 42


Union Grove 44, Wolfe City 27


McLeod 69, Campbell 65


Hico 54, Muenster 41


Windthorst 70, Lindsay 38


Honey Grove 64, Clarksville 41


Region quarterfinals


Monday, Feb. 20


Union Grove 52, McLeod 44


Tuesday, Feb. 21


Era 57, Bells 51


Windthorst 48, Hico 35


Martin’s Mill 60, Honey Grove 46


Region semifinals


Friday, Feb. 24


Era (30-2, W11) vs. Union Grove (26-7, W16), 6 p.m. at McKinney North


Windthorst (W9) vs. Martin’s Mill (34-2, W14), 8 p.m. at McKinney North


Region finals


Saturday, Feb. 25


Semifinal winners, 1 p.m. at McKinney North


—-


Class 1A Region III


Bi-district round


Monday, Feb. 13


Blanket 50, Morgan 35


Bellevue 51, Tioga 33


Miller Grove 69, Yantis 52


Lipan 50, Bryson 14


Iredell 46, Priddy 44


Ector 52, Forestburg 41


Tuesday, Feb. 14


Graford 51, Strawn 48


Avinger 55, Fannindel 45


Area round


Thursday, Feb. 16


Lipan 43, Zephyr 26


Friday, Feb. 17


Blum 52, Graford 31


Huckabay 63, Blanket 22


Bellevue 48, Fruitvale 41


Dodd City 87, Miller Grove 28


Newcastle 54, Iredell 47


Saltillo 33, Ector 24


Slidell 75, Avinger 30


Region quarterfinals


Monday, Feb. 20


Dodd City 96, Bellevue 21


Tuesday, Feb. 21


Huckabay 56, Blum 31


Lipan 51, Newcastle 24


Slidell 44, Saltillo 37


Region semifinals


Friday, Feb. 24


Huckabay (28-2, W18) vs. Dodd City (30-3, W22), 5 p.m. at Mansfield HS


Slidell (W21) vs. Lipan (R18), 7 p.m. at Mansfield HS


Saturday, Feb. 25


Semifinal winners, 2 p.m. at Mansfield HS