District, conference results prior to Friday, Sept. 14

District, conference results prior to Friday, Sept. 14

 

 

 

 

 

 

 

DISTRICT 5-4A DIVISION I

 

District Overall

W L W L

China Spring 0 0 1 1

Gatesville 0 0 1 1

Stephenville 0 0 1 1

Waco La Vega 0 0 1 1

Brownwood 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

Snyder 31, Brownwood 21

China Spring 13, Addison Trinity Christian 10

Gatesville 42, Robinson 28

Stephenville 41, Everman 16

Argyle 31, Waco La Vega 29

———

Friday, Sept. 14

Brownwood at Graham

China Spring at Waco Connally

Cameron Yoe at Gatesville

Stephenville at Abilene Wylie

Waco La Vega at Austin LBJ

 

DISTRICT 3-3A DIVISION I

 

District Overall

W L W L Breckenridge 0 0 2 0

Early 0 0 2 0

Eastland 0 0 2 0

Jim Ned 0 0 2 0

Clyde 0 0 1 1

Wall 0 0 0 1

———

Friday, Sept. 7

Breckenridge 14, Comanche 7

Clyde 47, Merkel 19

Early 41, Coleman 18

Eastland 28, West 27

Jim Ned 48, Anson 30

Cisco at Wall, cancelled

———

Friday, Sept. 14

Cisco at Breckenridge

Clyde at Comanche

Tolar at Early

Eastland at Albany

Jim Ned at Merkel

Wall at Midland Christian

 

DISTRICT 4-3A DIVISION II

 

District Overall

W L W L Ballinger 0 0 2 0

Cisco 0 0 1 0

San Angelo TLC 0 0 1 1

Anson 0 0 0 2

Bangs 0 0 0 2

Coleman 0 0 0 2

Grape Creek 0 0 0 2

Merkel 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

Jim Ned 48, Anson 30

Ballinger 32, Reagan County 6

Hawley 69, Bangs 32

Cisco at Wall, cancelled

Early 41, Coleman 18

Christoval 26, Grape Creek 6

Clyde 47, Merkel 19

San Angelo TLC 36, Irion County 18

———

Friday, Sept. 14

Stamford at Anson

Colorado City at Ballinger

Bangs at Winters

Cisco at Breckenridge

Coleman at Goldthwaite

Grape Creek at Rocksprings

Jim Ned at Merkel

Cross Plains at San Angelo TLC

 

DISTRICT 6-3A DIVISION II

 

District Overall

W L W L

Dublin 0 0 2 0

Millsap 0 0 1 1

Rio Vista 0 0 0 1

Comanche 0 0 0 2

Jacksboro 0 0 0 2

Tolar 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

Breckenridge 14, Comanche 7

Dublin 26, Albany 20

Windthorst 47, Jacksboro 30

Millsap 36, Callisburg 15

Rice at Rio Vista, cancelled

De Leon 36, Tolar 23

———

Friday, Sept. 14

Clyde at Comanche

De Leon at Dublin

Paradise at Jacksboro

Palmer at Millsap

Rosebud-Lott at Rio Vista

Tolar at Early

 

DISTRICT 7-2A DIVISION I

 

District Overall

W L W L De Leon 0 0 2 0

San Saba 0 0 2 0

Crawford 0 0 1 1

Goldthwaite 0 0 1 1

Hico 0 0 0 2

Valley Mills 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

Clifton 29, Crawford 7

De Leon 36, Tolar 23

Goldthwaite 13, Junction 10

Hamilton 7, Hico 0

San Saba 53, Harper 0

Santo 18, Valley Mills 7

———

Friday, Sept. 14

Crawford at Rice

De Leon at Dublin

Coleman at Goldthwaite

Hico, OPEN

San Saba at Junction

Valley Mills at Dawson

 

DISTRICT 14-A DIVISION I

 

District Overall

W L W L

May 0 0 2 0

Gorman 0 0 0 2

Lingleville 0 0 0 1

Santa Anna 0 0 1 1

———

Friday, Sept. 7

Strawn 53, Gorman 6

Lingleville at Three Way, cancelled

May 49, Cherokee 0

Santa Anna 53, Rochelle 6

———

Friday, Sept. 14

Cherokee at Gorman

Blanket at Lingleville

May at Lometa

Santa Anna at Robert Lee

 

DISTRICT 15-A DIVISION I

 

District Overall

W L W L Evant 0 0 2 0

Jonesboro 0 0 1 1

Zephyr 0 0 1 1

Lometa 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

Evant 52, Cranfills Gap 8

Blum 40, Jonesboro 6

Blanket 45, Lometa 20

Zephyr 99, Granbury NCTA 54

———

Friday, Sept. 14

Brookesmith at Evant

Waco Live Oak at Jonesboro

Lometa, OPEN

Water Valley at Zephyr

 

DISTRICT 15-A DIVISION II

District Overall

W L W L

Blanket 0 0 2 0

Brookesmith 0 0 1 0

Mullin 0 0 1 1

Sidney 0 0 1 1

Rising Star 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

Blanket 45, Lometa 20

Panther Creek at Brookesmith, cancelled

Mullin 30, Trent 6

Moran 46, Rising Star 0

Robert Lee 51, Sidney 36

———

Friday, Sept. 14

Blanket at Lingleville

Brookesmith at Evant

Cranfills Gap at Mullin

Rising Star at Bluff Dale

Sidney at Moran

 

DISTRICT 15-A DIVISION II

 

District Overall

W L W L

Panther Creek 0 0 1 0

Richland Springs 0 0 1 1

Cherokee 0 0 0 2

Lohn 0 0 0 2

Rochelle 0 0 0 2

———

Friday, Sept. 7

May 49, Cherokee 0

Gustine 56, Lohn 14

Panther Creek at Brookesmith, cancelled

Rich. Springs 68, San Marcos Hill Country 19

Santa Anna 53, Rochelle 6

———

Thursday, Sept. 13

Lohn at Evant JV

Friday, Sept. 14

Cherokee at Gorman

Eden at Panther Creek

Aquilla at Richland Springs

Kopperl at Rochelle

 

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE FOOTBALL

 

Conf. Overall

W L W L

Southwestern 1 0 2 0

Hardin-Simmons 0 0 1 0

Mary Hardin-Baylor 0 0 1 0

Texas Lutheran 0 0 1 0

Belhaven 0 0 0 1

East Texas Baptist 0 0 0 1

Howard Payne 0 0 0 1

Louisiana College 0 0 0 1

Sul Ross 0 0 0 1

McMurry 0 1 0 2

———

Saturday, Sept. 8

George Fox 35, Howard Payne 3

Southwestern 37, McMurry 6

Mary Hardin-Baylor 91, Albright 7

Hardin-Simmons 42, Trinity 33

Alcorn State 78, Louisiana College 0

Texas Lutheran 19, Hendrix 14

Belhaven, OPEN

East Texas Baptist, OPEN

Sul Ross, OPEN

———

Saturday, Sept. 15

McMurry at Howard Payne

Hardin-Simmons at Louisiana College

Southwestern at East Texas Baptist

Mary Hardin-Baylor at Sul Ross

Texas Lutheran at Belhaven