Bulletin Staff Report

Listed are the final results from Saturday morning’s Brownwood Locomotion 5K Run held in conjunction with the annual Brownwood Reunion Celebration:

Age Group Results

FEMALE

Overall Female Open Winners — 1. Holly Kuykendall, age 17, overall first, time 20:29.6.

Female 10 and under — 1. Sydney Hinze, 9, overall 47, 31:35.6. 2. Joli Brooks, 9, overall 65, 34:38.4.

Female 11-14 — 1. Chastity King, 13, overall 7, 22:29.2. 2. Jaynelle Nowell, 12, overall 14, 24:00.2. 3. Sara Davis, 14, overall 26, 26:15.2. 4. Amanda Brooks, 12, overall 33, 28.16.5. 5. Madison Hagood, 11, overall 62, 33:17.4.

Female 15-18 — 1. Sarah Cooke, 17, overall 3, 21:46.0. 2. Kayla Dickerson, 16, overall 8, 22:34.1. 3. Amy Hurst, Mullin, 15, overall 16, 24:07.7. 4. Andreanna Johnson, 16, overall 67, 35.31.8.

Female 19-24 — 1. Beverly Weedon, 24, overall 9, 23.21.7. 2. Michelle Kelly, 19, overall 42, 30:03.9. 3. Lindsey Brimer, 20, overall 49, 31:37.9. 4. Betsy Childs, Brownwood, 20, overall 52, 32:02.4.

Female 25 to 29 — 1. Rebecca Trump, Brownwood, 26, overall 2, 20:36.7. 2. Rachel Ford, Brownwood, 27, overall 6, 22:19.6. 3. Kim Williams, 29, overall 20, 24:48.5. 4. Evon Lusk, 27, overall 24, 25.42.7. 5. Leticia Marres, 26, overall 27, 26:34.7. 6. Liz Reagan, 25, overall 32, 27:52.5. 7. Madeline Jerden, 27, overall 53, 32:36.5. 8. Sara Czech, 25, overall 54, 32:36.8. 9. Shawna Lopez, 27, overall 61, 33:13.8. 10. Audrey Anderson, 26, overall 71, 36:03.5. 11. Kate Denning, Gustine, 29, overall 73, 38:23.4.

Female 30 to 34 — 1. Tammie Seymore, Brownwood, 33, overall 4, 22:00.4. 2. Lisa Espinoza, 34, 5, 22:14.5. 3. Jenny Stone, 32, 10, 23:27.5. 4. Angie Clawson, Early, 33, overall 11, 23:41.9. 5. Jennifer Hinze, Brownwood, 30, 19, 24:42.5. 6. Sara Nadurata, 31, 36, 28:39.5. 7. Melanie Larose, 31, overall 37, 29:18.2. 8. Kim Wade, 33, overall 48, 31:37.1. 9. Maranda Marsh, 32, overall 51, 31:58.6. 10. Eileen Fowler, 34, overall 56, 33:00.5. 11. Amy Hubbard, 34, overall 57, 33:01.8. 12. Lori Haynes, Houston, 33, overall 58, 33:02.1. 13. Meridith Ferguson, 34, overall 64, 34:30.9.

Female 35-39 — 1. Krista Johnson, 36, 13, 23:55.4. 2. Monica Hobbs, Brownwood, 38, 18, 24:41.7. 3. Julie Moore, 39, overall 23, 25:35.8. 4. Tamara Giodone, 36, overall 25, 26:07.9. 5. Teresa Enriquez, May, 36, overall 34, 28:23.6. 6. Elizabeth Clevenger, Midland, 39, overall 35, 28:34.1. 7. Ta’Ah Lovin, 35, overall 38, 29:18.4. 8. Kathy McSwain, 37, overall 39, 29:18.4. 9. Carol Boren, Brownwood, 39, overall 40, 30:01.1. 11. Amy Tindol, 37, overall 41, 30:01.1. 11. Sheila Summers, 37, overall 45, 31:07.5. 12. Nycole Finch, Bangs, 36, overall 55, 32:51.7. 13. Donna Jones, 36, overall 66. 34:55.4. 14. Verline Fowler, Brownwood, 38, overall 68, 35:35.4. 15. Julie Welker, Early, 36, 70, 36:03.5. 16. Mica Algood, 35, overall 75, 40:23.8. 17. Esmerelda Ramos, 37, overall 78. 48:26.2.

Female 40-44 — 1. Lisa Fowler, 41, overall 17, 24:11.4. 2. Salley England, 44, overall 21, 25:04.5. 3. Denise Nowell, 40, overall 22, 25:18.7. 4. Sheila Towell, Brownwood, 40, overall 28, 27:27.5. 5. Sandy Heard, 40, overall 29, 27:44.1. 6. Wendy Grooms, Brownwood, 42, overall 39 27:51.0. 7. Cirila Conley, 40, overall 31, 27:51.3. 8. Kristy Northcut, 41, overall 44. 31:03.9. 9. Deann Powell, Gorman, 43, overall 50, 31:52.2. 10. Deborah Harman, 41, overall 63, 33:46.1. 11. Sharilyn Tomme, 43, 72, 36:24.5. 12. Mickey Westfall, 40, overall 74, 38:27.3. 13. Kim Delado, 40 overall 76, 40:24.7. 14. Cindy Mayfield, Dublin, 43, overall 77, 40:59.3.

Female 45-49 — 1. Frab Ferrell, 46, overall 15, 24:02.1. 2. Michele Fuqua, 49, overall 43, 30:53.8.

Female 50-59 — Letty Talley, 53, overall 12, 23:52.9. 2. Jacklyne Tompkins, 58, overall 46, 31:30.9. 3. Lessie Wilder, 54, overall 59, 33:05.6. 4. Jerri Smith, 53, overall 60, 33:12.8. 5. Patricia Boland, 52, overall 69, 35:42.9.

MALE

Overall Male Open Winners

1. Rickey Enriquez, 41, overall 1, 18:37.3

Unknown Age Grouping — 1. Unknown 138, overall 24, 22:52.3. 2. Unknown 136, overall 75, 33:01.9.

Male No Age — Arnulfo Hernandez, overall 17, 21:42.9.

Male 10 and under — 1. Roy Byrd, Brownwood, 6, overall 19 22:01.8. 2. Cole Fowler, Brownwood, 9, overall 54, 26:20.5. 3. John Kirbo, 10, overall 58,27:18.0. 4. Tyler Seymore, 10, overall 65, 29:54.1, 5. Adam Hurst, Mullin, 8, overall 72, 32:30.4. 6. Kory Owen, 9, overall 7 3, 32:45.8. 7. Caden Jones, 8, overall 78, 34:50.0. 8. Dillan Cotten, 10, overall 79. 34:54.8. 9. James Fowler, 9, overall 80, 34:55.1.

Male 11-14 — 1. Sam Rhoades, 12, overall 7, 20:09.9. 2. Ross Rhoades, Goldthwaite, 14, overall 18, 22:00.2. 3. Garrett Wells, Brownwood, 14, 26, 22:54.2. 4. Nick Rosato, 13, overall 31, 23:47.0. 5. Seth Owen, 11, overall 35, 23:54.8. 6. Mathew (cq) McCrane, 13, overall 38, 23:58.2. 7. Dillon Williams, Zephyr, 12, overall 44, 24:50.8. 8. Aaron Hurst, Mullin, 12, overall 47, 25:15.2. 9. Andrew Haudy, 14, overall 55, 26:22.8. 10. Kevin Hobbs, Brownwood, 12, overall 68, 30:37.3.

Male 15-18 — 1. Patrick McLaughlin, 17, overall 6, 10:05.7. 2. Derek Wilson, 16, overall 8, 20:30.2. 3. Edguardo Galavis, 18, overall 15, 21:30.5. 4. William Reece, 17, overall 21, 22:18.8. 5. Luis Chapa, 17, overall 28, 23:23.7. 6. Jesus Galavis, 16, 45, 25:02.2. 7. Xavier Solis, 17, overall 48, 25:26.8. 8. Mario Perez, 15, overall 52, 25:46.9. 9. Isaac Willard, 18, overall 56, 27:13.8.

Male 19-24 —1. John Permenter, 22, overall 10, 21:00.5. 2. Francisco Lopez, 24, overall 12, 21:20.5. 3. Mark Nickols, 20, overall 66, 30:04.0. 4. Tim Story, 22, overall 74, 33:00.5.

Male 25-29 — 1. Daniel Martinez, 28, overall 3, 19:17.5. 2. Matt Lindsey, Grapevine, 26, overall 4, 19:38.0. 3. Christopher Diaz, 25, overall 13, 21:27.0. 4. Adam Trump, Brownwood, 29, overall 27, 23:03.0. 5. Stephen Lynn, Brownwood, 25, overall 53, 26.07.4. 6. Matthew Griffin, 25, overall 70, 31:24.4.

Male 30-34 — 1. Jim Wade, 32, overall 5, 19:48.8. 2. Jorje Vargas, 30, overall 9, 20:42.8. 3. Brian Wade, 33, overall 23, 22:39.2. 4. Abraham Delgado, Brownwood, 31, overall 29, 23:38.3. 5. Brent Marsh, 32, overall 32, 23:48.4. 6. Stephen Haynes, Grapevine, 33, overall 42, 34:40.7. 7. Weston Hinze, Brownwood, 31, overall 43, 24:47.8. 8. Lee Ford, 31, overall 49, 25:28.1. 9. Daniel Diaz, Early, 32, overall 63, 28:31.9. 10. John Ferguson, 33, overall 77, 34:30.6.

Male 35-39 — 1. Patrick Clevenger, Brownwood, 35, overall 14, 21:29.4. 2. Scott Morris, 35, overall 16, 21:42.9. 3. Richard Diaz, 35, overall 25, 22:52.6. 4. Kevin Waardenburg, 38, overall 33, 23:50.0. 5. Brent Hagood, Comanche, 38, overall 40, 34:04.7. 6. Jason Tindol, Brownwood, 35, overall 41, 34:36.2. 7. Joseph Tilley, 35, overall 62, 28:31.8. 8. John Johnson, 36, overall 67, 30:09.6.

Male 40-44 — 1. Jim Fowler, 41, overall 2, 19:08.6. 2. Tim Jacobs, 40, overall 22, 22:19.4. 3. John M. Perez, 42, overall 34, 23:50.5. 4. Brett Koch, 43, overall 39,24:02.1. 5. Eddie Cardell, 43, overall 46, 25:08.6. 6. Steven McCrane, Brownwood, 40, overall 59, 27:25.9. 7. Bill Kerr, 41, 61, 28:18.1. 8. John Taylor, 44, overall 76, 33:18.5.

Male 45-49 — 1. Matt Davis, 48, overall 36, 23:54.8. 2. Richard Jarvis, 47, overall 37, 23:57.2. 3. Eddie Lord, Rising Star, 46, overall 51, 25:35 4. Jorge Urbiola, 46, overall 60, 27:36.5.

Male 50-59 — 1. Pete Bowlette, 49, overall 11, 21:03.0. 2. Doug Schwegel, 50, overall 20, 22:07.8. 3. Bob Contreras, Brownwood, 52, overall 30, 23:39.8. 4. Frank Agnew, Rising Star, 51, overall 50, 25:30.9. 5. Truitt Mitchell, 58, overall 57, 27:16.0. 6. Samuel Hairston, Brownwood, 53,overall 64, 29:19.8. 7. Joe Childs, Brownwood, 52, overall 71, 32:13.8.

Male 60-69 — 1. Ron Dodd, Brownwood, 64, overall 69, 31:20.1.