Three Early Lady Horns and a Brownwood Lady Lion earned all-state softball status by the Texas Sportswriters Association, which revealed its selections over the weekend.

Lady Horn catcher Tresta Donahoo and right fielder Julia Loudermilk, both juniors, landed on the Class 2A second team, while junior pitcher Janna Allen was a third-team pick.

Brownwood senior second baseman Kerri Jones, who established a new single season home run record for the program, received honorable mention on the Class 3A team.

Loudermilk chalked up a .458 batting average, finished with 42 RBIs, scored 27 runs and threw four base runners out at home plate while helping Early earn its first trip to the UIL Class 2A state softball tournament.

Donahoo finished the year with a .476 batting average, 24 RBIs, 25 runs, 14 steals and only five strikeouts at the plate. Defensively, she threw out 23-of-28 attempted base stealers.

Allen led Class 2A in pitching victories as she posted a 32-5 record with a 1.02 ERA and 185 strikeouts in 213 innings. She also yielded just 125 hits and 20 walks and finished with a 0.68 WHIP.

Jones, the co-MVP of District 2-3A, racked up 13 home runs, tallied 53 RBIs and batted .418. She also ranked second on the team with a .945 fielding percentage while helping the Lady Lions reach the regional quarterfinals for the first time since 2006.

Texas Sportswriters Association

All-State Softball

CLASS 2A

COACH OF THE YEAR

Sara Williamson, Brock

PLAYER OF THE YEAR

Linsey Hays, Brock

FIRST TEAM

Pitcher: Lindsey Hays, Brock; Blair Hickey, Elysian Fields; Angela White, S&S Consolidated

Catcher: Charlsi Brawley, Shallowater

First base: Lindsey Coffey, Salado

Second base: Meagan Gonzalez, Alpine

Third base: Megan Workman, Bowie

Shortstop: Kayla Boening, Poth

Designated Player/Utility: Reagan Rickman, Honey Grove

Outfield: Lauren Nutt, Kermit; Cassie Kereg, Sonora; Kaci Bush, S&S Consolidated

SECOND TEAM

Pitcher: Maggie Ham, George West; Cassidi Henderson, Edgewood; Courtney Repka, East Bernard

Catcher: Tresta Donahoo, Early

First base: Haley Leopold, Hallettsville

Second base: Heather Rocha, Poth

Third base: Bailey Key, S&S Consolidated

Shortstop: Bailey Vrazel, Danbury; Designated Player/Utility: Cayla Beck, Dublin

Outfield: Julia Loudermilk, Early; Brooke Ray, Palmer; Kaitlin Broussard, Anahauc

THIRD TEAM

Pitcher: Janna Allen, Early; Kasey Carlock, Aubrey; Alex Holland, Arp

Catcher: Ashley Noak, Danbury

First base: Kayla Krietsh, George West

Second base: Skylar Savage, Rosebud-Lott

Third base: Shelly Cole, Paul Pewitt

Shortstop: Cassie Conaster, Bowie

Designated Player/Utility: Shanice Love, Linden-Kildare

Outfield: Paige Porter, Howe; Timisha North, Hallettsville; Elizabeth Elston, Shallowater

HONORABLE MENTION

Pitcher: Tomi Ellard, City View; Courtney Nitson, Caddo Mills; Brooke Boening, Poth; Sammye Huddleston, Quitman; Brittany Blake, Winona; Kayla McDaniel, Harleton; Taylor Wells, Linden-Kildare; Kaitlyn Zamzow, Franklin; Rachel Knipstein, Lexington; Arianna Rodriguez, Bruceville-Eddy; Amber Wilburn, Harmony

Catcher: Ashley Montoya, Kermit; Juliana Tuel, White Oak; Wiepie Jongsma, Winnsboro

Second base: Danie’l Goss, Elysian Fields

Third base: Lacy Liles, Elysian Fields; Sable Oliphant, Alpine; Chelcee Hall, Moody

Designated Player/Utility: Katie Billingslea, White Oak; Cherise Klekar, Hallettsville; Johnna Smith, Blooming Grove

Outfield: Raney Pierce, Harmony; Mackenzie Wertz, Hughes Springs; Arissa Hatcher, Paul Pewitt; Raegan Querido, Tom Bean

CLASS 3A

COACH OF THE YEAR

C.J. Mazac, Needville

PLAYER OF THE YEAR

Kylie Roos, Celina

FIRST TEAM

Pitcher: Kylie Roos, Celina; Allie Chenault, Sweeny; Kayla Williams, Longview Spring Hill

Catcher: Alayna Kipp, Bullard

First base: Lauren Brode, Splendora

Second base: Joey Cronin, Celina

Third base: NeNee Frazier, Pittsburg

Shortstop: Randi Smith, Brownsboro

Designated Player/Utility: Kayla Chitty, Van

Outfield: Jessica Marshburn, Van; Morgan Spearman, Kennedale; Kalea Correll, Burkburnett

SECOND TEAM

Pitcher: Cally Falls, Needville; Shelby Harris, Van; Carlie Thomas, Huntington

Catcher: Jasmine San Miguel, Celina

First base: Renee Chavez, Lyford

Second base: Dalin Dehart, Burkburnett

Third base: Arika Minchew, Rusk

Shortstop: Ashley Campbell, Longview Spring Hill

Designated Player/Utility: Kailyn Miller, Devine

Outfield: Kelsey Delarosa, Cameron Yoe; Becca Rademacher, Needville; Arial Ellis, Huntington

THIRD TEAM

Pitcher: Callie Collins, Rusk; Kaylee Davis, Carthage; Kat Johnson, Levelland

Catcher: Shelby Ruderman, Splendora

First base: Lauren Grun, La Vernia

Second base: Chasity Smith, Van

Third base: Tori Jo White, Carthage

Designated Player/Utility: Brittany Wood, Van

Outfield: Cierra Weighat, Needville; Candyce Carter, Sweeny; Morgan Chartier, Gatesville

HONORABLE MENTION

Pitcher: Janice Aleman, Fredericksburg; Erin Kipp, Bullard; Kayla Garcia, Navasota; Brenna Hennan, Burkburnett

First base: Lizzie Autrey, Longview Spring Hill;

Second base: Kerri Jones, Brownwood; Cassie Anders, Groesbeck

Shortstop: Samantha Walsh, Ingleside; Corinne Brassell, Madisonville; Manda Martin, Burnett Outfield: Chelsea Moore, Van; Vanessa Banman, Seminole