Bulletin Staff Report

Seven members of the Region II-4A semifinalist Brownwood Lions baseball team were selected to the 16-4A all-district team, which was released Tuesday.

Midway led the district with 10 selections — not including honorable mention — followed by Copperas Cove with nine, then Brownwood.

Lions sophomore pitcher Shelby Miller was named the district’s newcomer of the year, while senior shortstop Mason Ellis was Brownwood’s lone first-team selection.

Landing on the second team were junior pitcher Garrett Goodwin, junior center fielder Jason Maldonado, senior third baseman Jonathan White and senior Brett Barrow, who was selected as a designated hitter.

Junior catcher Chase Holmes received honorable mention.

Joining Miller as superlative award winners were player of the year Aaron Wilkerson, a senior from Midway, and coach of the year Tom Gladney, also from Midway.

The Lions (22-12) finished tied for second place in district with Copperas Cove as both teams won seven of 10 league games. Midway captured the district championship.

Brownwood then defeated Copperas Cove in a one-game playoff before eliminating Waxahachie, Dallas Hillcrest and Midlothian from the playoffs. The Lions’ season came to a close Saturday with a loss to Highland Park in the regional semifinals.

The Lions’ trip to the fourth round equaled Brownwood’s deepest postseason run in the program’s 23-year history.

Brownwood also advanced further than any other 16-4A postseason participant.

Listed below are the first and second team 16-4A all-district selections:

16-4A All-District Baseball Roster

PLAYER OF THE YEAR

Aaron Wilkerson, Sr., Midway

NEWCOMER OF THE YEAR

Shelby Miller, So., Brownwood

COACH OF THE YEAR

Tom Gladney, Midway

FIRST TEAM

Pitchers

Taylor Blanchard, Sr., Midway

Jacob Lyons, So., Waco

Kyle Mathews, Sr., Copperas Cove

Kort O’Leary, Jr., Midway

First Base

Anthony Guajardo, Jr., Midway

Second Base

Brent Lopez, Sr., Copperas Cove

Shortstop

Mason Ellis, Sr., Brownwood

Third Base

Jonathan Knotts, Sr., Copperas Cove

Catcher

Hayden Chick, Jr., Midway

Outfielders

Brandon Barnes, Sr., University

Ben Garlick, So., Killeen

Corey Gummelt, Jr., Midway

John Ropple, Jr., Copperas Cove

Utility Player

Jesse Guerrero, Sr., University

Designated Hitter

Corey Holmes, Fr., Midway

Dujuan Porter, So., Copperas Cove

SECOND TEAM

Pitchers

Garrett Goodwin, Jr., Brownwood

Chris Guerrero, Sr., University

Donel Morrison, Sr., Copperas Cove

Jordan Ramos, Jr., Killeen

Michael Tully, Jr., Killeen

First Base

Wes Barger, So., Waco

Second Base

Brantley Carranza, So., Killeen

Shortstop

Scooter Rhodes, So., Midway

Third Base

Jonathan White, Sr., Brownwood

Catcher

Daniel Garrett, Jr., Copperas Cove

Conner Duncan, Sr., University

Outfielders

Jason Maldonado, Jr., Brownwood

Matt Funk, Jr., Killeen

Stephen O’Beirne, Jr., Midway

Jon Smart, Jr., Copperas Cove

Utility Player

Chris Urioste, So., Killeen

Designated Hitter

Brett Barrow, Sr., Brownwood

Tanner Brock, So., Copperas Cove