Brown County will be represented by two full teams, as well as four additional individuals, at the UIL Class A cross country state meet in Round Rock on Saturday, Nov. 8.

At the Region III-A meet in Grand Prairie Saturday, Jacob Allgood won the boys regional championship with a time of 16:47.81, which helped the Zephyr Bulldogs to a third-place team finish and a state berth.

Also, the Blanket Lady Tigers made the most of the new UIL rule allowing four teams to advance to state, as they placed fourth to punch their ticket for Old Settlers Park.

The Lady Tigers will be joined by the Zephyr Lady Bulldog duo of Haven Rogers and Chastity Williams.

Meanwhile, at the Region II-A meet in San Angelo, May Tigers Eli Williams and Isaac Williams earned state berths as well.

Allgood’s winning time was nearly 40 seconds faster than runner-up Brennan Green of Cumby Miller Grove (17:27.03), while Nicholas Moody also placed in the top 10 for Zephyr, coming in ninth with a time of 18:30.25.

As a team, the Bulldogs generated 88 points, which trailed only Cumby Miller Grove (42) and Saltillo (46). Also running for Zephyr were Trent Hallum (20th, 18:30.25), Jacob King (24th, 18:35.36), Billy Burkett (34th, 19:11.78), Matthew Turk (43rd, 19:27.29) and Gage Taylor (58th, 19:52.48).

The Blanket girls generated 148 points, two fewer than fifth-place Lipan (150), as the Lady Tigers trailed only Slidell (103 points), Saltillo (116), Cumby Miller Grove (117).

Melia Edmondson placed eighth with a time of 12:59.78 to lead the way for Blanket followed by Kanya Johnson (14th, 13:24.33), Kaitlyn Larance (41st, 14:11.96), Charity Jenkins (59th, 14:40.39), Kenzie Tidwell (61st, 14:43.77), Matty Cowdery (103rd, 15:55.99) and Guadalupe Means (120th, 16:34.37).

Rogers came in third overall with a time of 12:28.11 for the Zephyr girls, just 24 seconds back of regional champion Cassidy Barfield of Gordon (12:04.85). Williams placed 11th overall with a time of 13.16.22, but was eighth among runners from non-qualifying teams. The top 10 runners on teams not advancing to the state meet advance as well.

The Lady Bulldogs finished eighth as a team with 219 points as also competing were Elizabeth Terpening (76th, 15:09.91), Georgia Thomas (78th, 15:12:17), Codi Perkins (101st, 15:49.6) and Hannah Thomas (134th, 18:33.92).

May’s Eli Williams placed fifth overall with a time of 18:05.2, while Isaac Williams was 11th — but eighth among runners from non-qualifying teams — with a time of 18:29.92 to earn their way into the state field.

As a team, May finished ninth with 281 points as other Tigers competing included Josh McFarland (75th, 21:12.57), Rocky Gage (78th, 21:17.61), A.J. Martin (112th, 24:03.85), Andy O’Neill (114th, 24:12.28) and Chris McAbee (115th, 24:15.93).

The Brookesmith Mustangs also advanced to regionals in San Angelo and finished 16th as a team with 492 points. Running for the Mustangs were Tanner Nunn (76th, 21:13.05), Pedro Uvalle (94th, 21:57.82), Dylan Hancock (104th, 22:47.89), Bryce Hughes (107th, 22:54.25), Devin Eason (110th, 23:57.32) and Jayton Perkins (113th, 24:06.12).

In girls action, the May Lady Tigers placed 14th overall with 339 points. The state qualifying girls teams were Paint Rock (96 points) Garden City (102), Ira (167) and O’Donnell (169).

Competing for the Lady Tigers were Skylar Jenkins (25th, 13:57.17), Jaycee Moses (55th, 14:48.85), Kelsie Gage (76th, 15:05.79), Jenny Stewart (89th, 15:20.89), Tabbie Meador (94th, 15:29.28), Hannah Williams (102nd, 15:45.23) and Sarah Mote (117th, 16:14.34).