May, Richland Springs, Santa Anna secure outright district championships

ZEPHYR — The Class A Division I No. 10 Zephyr Bulldogs secured a postseason berth with a 72-13 thrashing of the Blanket Tigers in Friday night’s regular season finale.

Zephyr (8-2, 2-1) — the second seed from District 10-A — will face District 9-A champion Medina (6-4) at 7:30 p.m. Friday at Fredericksburg in bi-district action.

The Bulldogs finished with 233 yards of total offense — with 229 coming on the ground — while scoring twice on special teams and once on defense.

Bishop Norman led the way with 117 rushing yards and three touchdowns while J.P. Gowin chipped in 54 yards and a score, William Simpson finished with 19 yards and a trip to the end zone and Zack Miller added 13 yards and a touchdown.

Through air, Kason King completed his only pass attempt for a 4-yard touchdown to Devin Williams.

Williams also returned an interception 55 yards for a touchdown, while Nicholas Moody returned a kick 65 yards and Norman ran one back 45 yards for scores.

Defensively for Zephyr, Robert Clark led the way with nine tackles and an interception followed by Miller with seven tackles, Norman with six and Kaleb Williams with five.

Blanket (6-4, 2-2), which had its string of postseason appearances halted at four, managed just 103 total yards — with 94 coming on the ground — and committed the game’s two turnovers.

Eddie Hernandez rushed for 71 yards and a score while Logan Wheeler contributed a 77-yard kick return for a touchdown.

May 70, Gorman 28

GORDON — The Class A Division I No. 5 May Tigers wrapped up an undefeated regular season and captured their third district championship in four seasons, cruising past the Gordon Longhorns, 70-28, in District 11-A action Friday night.

May (10-0, 3-0) will return to Gordon at 7:30 p.m. Thursday to battle District 12-A runner-up Bryson (8-2) in the bi-district round of the playoffs. With the loss, Gordon (5-4, 1-2) missed out on the postseason.

In Friday’s triumph, the Tigers generated 456 total yards — 303 rushing and 153 passing.

Cameron King paced the ground attack 208 yards and two touchdowns, Preston Johnston added 78 yards and a trip to the end zone and Daniel Salinas finished with 17 yards and one touchdown.

Through the air, Wyatt Mote connected on 8 of 14 passes for 117 yards and four scores, while King completed both his attempts for a pair of touchdowns totaling 36 yards.

A.J. Martin caught a team-high three passes for 23 yards and two scores while Johnston made two touchdown grabs totaling 79 yards. King also hauled in a pair of receptions covering 31 yards while Cotton Bane made a 22-yard grab and Weston Chambers pulled down a 5-yard reception. Both Rylee Baker and Austin McAbee scored on 2-yard tosses.

The May defense was sparked by 18 tackles from Salinas, 15 from King and 12 from Kaleb Simpson.

Richland Springs 68,

Cherokee 0

RICHLAND SPRINGS — With their 66th consecutive victory over a district opponent, and 24th win in a row overall, the No. 1 Richland Springs Coyotes secured a 15th straight outright district championship with a 68-0 throttling of the Cherokee Indians Friday night.

Richland Springs (9-0, 2-0), the top seed from District 13-A Division II, will square off with 14-A runner-up Walnut Springs (6-4) at 7 p.m. Thursday in Hamilton in bi-district playoff action.

The Coyotes scored 48 first-quarter points and added 20 more in the second period, as Richland Springs generated 263 yards and allowed just 44, while forcing eight turnovers. During the regular season, the Coyotes forced 24 turnovers and did not give the ball away once.

Walker Tippie completed all three of his pass attempts for touchdowns of 22 yards to Cameron Parham, 16 yards to Hutton Lusty and 29 yards to Colt Carlisle.

Jordan Burkhart contributed a 46-yard touchdown run and completed a 32-yard pass to Parham, while Lusty rushed for a 10-yard touchdown and Kelton Tippie and Kenneth Faught each scored on 4-yard carries.

Lusty also returned a Cherokee (4-5, 1-1) fumble for a touchdown, while Carlisle and Walker Tippie led the Coyotes with five tackles apiece.

Santa Anna 78, Paint Rock 29

SANTA ANNA — The Santa Anna Mountaineers locked up the District 8-A Division I championship outright, the program’s first league title since 2012, with a resounding 78-29 triumph over Paint Rock Friday night.

Santa Anna (7-3, 3-0) will carry a six-game win streak into the bi-district round of the playoffs as it challenges District 7-A runner-up Marfa (6-4) at 7:30 p.m. Friday at Grady.

During the Mountaineers’ string of victories, Santa Anna has generated an average of 75 points per contest.

Additional information on Friday’s win was unavailable.

Coleman 28, Tolar 6

TOLAR — The Coleman Bluecats will head into the playoffs as the No. 3 seed out of District 4-3A Division II after Friday’s 28-6 triumph over the Tolar Ratters, who settled for the fourth seed.

Coleman (7-3, 3-2), which earned a second straight victory after being dealt back-to-back losses for the first time since 2013, will face District 3-3A runner-up Reagan County (9-1) at 7:30 p.m. Friday at Sweetwater.

In Friday’s win, the Bluecats produced 405 yards of total offense — 293 rushing and 112 passing — with only one turnover while limiting Tolar (6-3, 2-3) to 116 yards with three turnovers.

Riley Harris rushed for 91 yards and scored touchdowns on carries of 16, 14, 3 and 12 yards. Terren Holloway also contributed 91 yards on the ground for Coleman.

Through the air, Bryson Hammonds connected on 6 of 12 passes for 112 yards as Holloway caught a team-best three passes for 65 yards.

Granbury NCTA 54,

Victory Life 7

The Victory Life Academy Warriors were denied a TAPPS Six-Man Division II District 2 win as Granbury NCTA collected a 54-7 victory in Friday’s season finale.

Victory Life finished with a 2-8 overall mark and 0-4 record against district foes.

Further information on the game was not available at press time.

De Leon 38, Goldthwaite 35

GOLDTHWAITE — The Goldthwaite Eagles will be the No. 3 playoff seed from District 7-2A Division I following Friday’s 38-35 home loss to De Leon.

The Eagles (7-3, 4-2) kick off postseason action against 8-2A runner-up Bosqueville at 7:30 p.m. Friday at Gatesville.

In Friday’s regular season finale, De Leon (8-2, 4-2) kicker Daniel Sanchez booted a 33-yard field goal as time expired as the Bearcats rallied from a 20-0 deficit with 4:33 left in the second period.

Goldthwaite finished with 401 yards of total offense — 294 rushing and 107 passing — but committed three turnovers. De Leon compiled 402 yards — 319 through the air and 83 on the ground — with only one giveaway.

Goldthwaite’s Quaid Seward rushed for 249 yards and scored on carries of 3, 23, 5 and 19 yards.

De Leon quarterback Kevin Yeager completed 13 of 28 passes with scoring strikes of 71, 53 and 35 yards to Sanchez, who also returned an interception 66 yards for six points.

Hamilton 33, San Saba 20

SAN SABA — The San Saba Armadillos ended a string of four consecutive shutout losses, but were unable to tally a victory as they finished the 2016 campaign winless following a 33-20 defeat at the hands of Hamilton Friday.

San Saba (0-10, 0-6) manufactured 227 yards of total offense — 126 passing and 101 rushing — with one turnover, while District 7-2A Division I rival Hamilton (5-5, 2-4) finished with 424 yards — 213 rushing and 211 passing — with a turnover.

Sean O’Keefe completed 8 of 11 passes for San Saba with a 6-yard touchdown to Joseph Watson, who caught four passes for 41 yards.

Ruben Parra went 8 of 12 for 46 yards through the air as Cole Turpin caught five passes for 31 yards and Dalton Pierce added three grabs for 20 yards.

Erik Argote rushed for a team-best 75 yards while Parra and J.B. Salinas both scored on 1-yard runs.

Panther Creek 46, Mullin 0

MULLIN — The Panther Creek Panthers capped an undefeated regular season with a 46-0 victory over Mullin to win the District 12-A Division II championship outright, and lock up the district’s second playoff berth for the Brookesmith Mustangs.

Mullin (6-3, 2-2) was limited to 84 yards of total offense while Panther Creek (10-0, 4-0) racked up 298 yards, with 200 coming on the ground.

As a result of Friday’s outcome, Brookesmith (5-5, 3-1) — making its first playoff appearance since 2006 — will visit District 11-A Division II champion Strawn (10-0, 3-0) at 7 p.m. Thursday in bi-district action.

Woodson 58, Rising Star 13

RISING STAR — The Rising Star Wildcats’ 2016 campaign concluded with a ninth defeat in 10 outings, as the Woodson Cowboys chalked up a 58-13 victory in District 11-A Division II action Friday.

Rising Star (1-9, 0-3) scored on a 32-yard pass from Alex Teplicek to Micah Carnley and a 15-yard Colton Edwards run.

The Wildcats finished with 182 yards of total offense — 92 passing and 90 rushing — while allowing 369 yards to Woodson (5-5, 1-2).

Edwards rushed for a team-best 62 yards while Teplicek completed 3 of 4 passes for 40 yards for Rising Star. Carnley caught a team-best three passes for 55 yards.

OTHER SCORES

Gustine 1, Sidney 0 (forfeit)