Lady Horns finish second as a team at District 6-3A meet, just six points behind Brady

EARLY — The Early Longhorns and Lady Horns combined to earn 29 area track meet berths, while the Bangs Dragons and Lady Dragons produced 13 during the District 6-3A track and field meet, which concluded Wednesday at Longhorn Stadium

The Lady Horns just missed out on capturing the district championship as they generated 188 points, only six fewer than district champion Brady’s tally of 194. Coleman finished third with 143 points followed by Comanche with 41, Bangs with 30 and Dublin with 20 points.

In boys action, the Dragons’ 101-point total trailed Brady (145), Comanche (131) and Coleman (127), and topped Early (63) and Dublin (48).

The Lady Horns earned 22 area meet berths and 19 district medals — seven gold, five silver and seven bronze.

Claiming district championships were Tuesdi Tidwell in the pole vault (12-0), long jump (16-1) and triple jump (33-6); Trinity Tomlinson in both the 100-meter hurdles (15.78) and high jump (5-0); Rylie Philpot in the 800 meters (2:33.25); and the 4x200 relay team of Tomlinson, Tidwell, Parker Smith and Jensen Hutchins (1:49.41).

Silver medals went to Hutchins in the 100 meters (13.06), Smith in the 200 meters (27.91), Tomlinson in the 300-meter hurdles (50.73), Ellie Ryan in the shot put (33-6) and the

4x100 relay team of Patricia Blanton, Tidwell, Hutchins and Haley Spieckerman (51.8).

Collecting bronze medals were Blanton in both the 100 meters (13.68) and 200 meters (28.0), Spieckerman in the long jump (15-1.5), Lainey Speck in the 100-meter hurdles (17.06), Emily Jillson in the triple jump (32-2.25), Lauren Jesko in the shot pout (31-10.5) and the 4x400 relay team of Speck, Hope Boswell, Kady Knox and Philpot (4:27.35).

Clinching area berths with fourth-place efforts were Spieckerman in the 100 meters (13.72), Ryan in the discus (99-2), and Speck in the 300-meter hurdles (50.94).

Boswell added to the team point tally by finishing fifth in the 400 meters (1:06.53), as did sixth-place performers Knox in the 300-meter hurdles (54.4) and Megan Richmond in the 1600 meters (6:09.26).

The Dragons collected 10 area berths and eight medals — three gold, three silver and a pair of bronze.

District championship performances belonged to Timothy Hall in the 1600 meters (4:48.64), Trett Mitchell in the 300-meter hurdles (40.48) and the 4x100 relay team of William Anderson, Colton Brewer, Colton Martin and Mitchell (44.84)

Picking up silver medals were Brewer in both the long jump (19-11.25) and triple jump (40-2.5), and Hall in the 3200 meters (10:42.81).

Bronze medals were earned by Jesse Sanchez in the 400 meters (52.6) and the 4x400 relay team of Anderson, Tanner James, Sanchez and Mitchell (3:31.29).

Also advancing to area in fourth place were George Nicholas in the high jump (5-6) and the 4x200 relay team of Anderson, Brewer, Martin and Dawson Light (1:35.53)

Generating points to the team tally in fifth place were James in the 400 meters (53.71), Sanchez in the 800 meters (2:12.9) and Cason Taylor in the high jump (5-6).

Light also finished sixth in the 300-meter hurdles (44.75)

For the Longhorns, seven area berths and three medals — two gold and a bronze — were earned.

District champions for the Longhorns included Ryan Hill in the 800 meters (1:59.51) and

Carlos Moreno in the high jump (5-8), while Jeremiah Fowler picked up a bronze in the 3200 meters (10:51.85).

Punching an area meet ticket with fourth-place efforts were Hill in the 400 meters (52.81), Devyn Burns in the 200 meters (23.49), the 4x100 relay team of Bailey Jones, Ryan Trompler, Adrian Flores, and Jacob Riley (46.42) and the 4x400 relay team of Mason Flippin, Burns, Ethan Rhodes and Hill (3:33.67).

Coming in fifth were Fowler in the 1600 meters (5:08.86), Burns in the long jump (19-6.5) and Rhodes in the 300-meter hurdles (43.24).

Placing sixth were Fowler in the 800 meters (2:13.44), David Shields in the 110-meter hurdles (17.95), Griffin Ehlers in the high jump (5-4), Jesson Tarrant in the long jump (19-5.5), Miguel Elizondo in the shot put (38-5) and the 4x200 relay team of Jones, Trompler, Timmy Smithson and Tarrant (1:38.1).

Qualifying for area for the Lady Dragons were bronze medalists Kayleah Hall in both the 800 meters (2:37.92) and 3200 meters (13:23.18), and Ryli Pruitt in the pole vault (7-6).

Placing fifth for the Lady Dragons were Hall in the 1600 meters (6:08.72), Alli Allen in the discus (93-11), the 4x100 relay of Pruitt, Zhynese Finley, Ashlynn Emerson and Allie Garcia (55.83) and the 4x400 relay of Garcia, Pruitt, Kinley Gotcher and Trenedi Deal (4:35.0).

Kenzie Baker chipped in a sixth-place effort in the shot put (30-0).

The 5-3A/6-3A area track and field meet will be hosted by Jim Ned on Friday, April 21.