Offensive Player of the Year

Julian Willis, Alto, 6-1, 215, Sr.

Defensive Player of the Year

Clayton Scott, Alto, 6-0, 210, Jr.

Co-Coaches of the Year

Keith Gardner, Alto and Robert Little, Chilton.

FIRST TEAM

Offense

Guards: Eli Crawford, Groveton, 6-1, 230, Sr. and Ryan Wadkins, Goldthwaite, 6-1, 210, Sr.

Tackles: Ben Johnson, Alto, 6-3, 275, Sr. and Travis Veitenheimer, Windthorst, 6-6, 283, Jr.

Center : Jerod Mankins, Windthorst, 6-0, 228, Sr.

Wide receivers: Tyson Mitchell, Alto, 6-3, 200, Sr. and Greg Gilbert, Electra, 6-0, 165, Sr.

Tight end: Andre Thomas, Union Hill, 6-2, 225, Sr.

Quarterback: Julian Willis, Alto, 6-1, 215, Sr.

Running backs: Joshua Fitchett, Sterling City, 6-1, 205, Sr.; Casey Giles, Iola, 5-11, 185, Sr.; and Travis Landrum, Chilton, 6-1, 230, Sr.

Placekicker: Sergio Garza, Carlisle, 5-9, 140, Sr.

FIRST TEAM

Defense

Linemen: David Browne, Roscoe, 6-1, 245, Sr.; Rex McDougald, Iola, 6-3, 305, Sr.; Austin Llana, Thorndale, 6-3, 240, Jr.; and Travis Veitenheimer, Windthorst, 6-6, 283, Jr.

Linebackers: Justin Adaway, Colmesneil, 5-11, 185, Jr.; D.J. Wyatt, Electra, 6-0, 205, Sr.; Clayton Scott, Alto, 6-0, 210, Jr.; and Mitchell McCoy, Goldthwaite, 6-1, 175, Sr.

Secondary: Aaron Doyle, Evant, soph.; Jason McCoy, Windthorst, 5-10, 150, Sr.; Heath Hanson, Wink, 6-0, 175, Sr.; and Brock Blair, Union Hill, 5-7, 170, Sr.

Punter: Dustin Schulte, Nazareth, 6-1, 180, Sr.

Kick returner: Tyson Mitchell, Alto, 6-3, 200, Sr.

SECOND TEAM

Offense

Guards: Casey Hudson, Ranger, 6-3, 220, Jr. and Justin Caillier, Lindsay, 5-11, 230, Sr.

Tackles: Dezmon Johnson, Grapeland, 6-1, 315, Sr. and Arthur Alvarado, Iola, 5-11, 275, Sr.

Center: Eric Carrizales, Thorndale, 6-3, 235, Sr.

Wide receivers: Jared Villanueva, Roscoe, 5-11, 160, Soph. and (tie) Brett Berry, Tolar, 6-0, 160, Sr. and Will Martin, Roby, 6-0, 185, Sr.

Tight end: Dustin Piske, Valley Mills, 6-1, 190, Sr.

Quarterback: Brad Green, Windthorst, 6-2, 205, Sr.

Running backs: Jeremy Lofton, Alto, 5-10, 190, Sr.; Tye Moseley, Goldthwaite, 5-10, 170, Sr.; and (tie) T.J. Adams, Beckville, 6-1, 185, Jr.; Michael McIntosh, Memphis, 5-7, 155, Sr.; and Josh Stewart, Ranger, 5-9, 165, Sr.

Placekicker: Cruz Magana, Archer City, 5-8, 165, Sr.

SECOND TEAM

Defense

Linemen: Josh Carr, Windthorst, 5-10, 245, Sr.; Frank Martinez, Bovina, 5-11, 225, Sr.; Ryan Wadkins, Goldthwaite, 6-0, 210, Sr.; and SeDerrick Brooks, Thorndale, 6-3, 250, Jr.

Linebackers: Lance Low, Alto, 6-0, 190, Jr.; Jeff Matus, Pettus, 6-0, 165, Sr.; Riley Barrett, Groveton, 6-0, 220, Sr.; and Tercellus Mitchell, Alto, 6-4, 210, Sr.

Secondary: Eric Permenter, Joaquin, 6-1, 170, Jr.; Brett Berry, Tolar, 6-0, 160, Sr.; Aaron Compton, Milano, 6-1, 165, Sr.; and Greg Gilbert, Electra, 5-11, 170, Sr.

Punter: Scotty Brown, Hamlin, 6-1, 201, Sr.

Kick returner: Glen Curry, Groveton, 5-11, 175, Sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards: Eduardo Garcia, Bovina, 5-8, 230, Sr. and Taylor Harris, Valley View, Sr.

Tackles: Britt Mitchell, Roscoe, 6-8, 302, Jr. and Andrew Swinhoe, Archer City, 6-2, 235, Jr.

Center: David Browne, Roscoe, 6-1, 245, Sr.

Wide receivers: (tie) Chandrick Evans, Normangee, 6-1, 178, Jr.; Justin English, Baird, 6-1, 165, Jr. and Dixon Dewald, Evant, 6-0, 185, Sr.

Tight end: Jeremy Butts, Bosqueville, 6-0, 205, Sr.

Quarterback: (tie) Bo Bateman, Electra, 5-6, 155, Sr. and Tarrence Faulk, Grapeland, 6-0, 175, Sr.

Running backs: Brock Blair, Gilmer Union Hill, 5-7, 170, Sr.; Jonathan Price, Wolfe City, 5-9, 165, Sr.; and (tie) Trent Crawford, Groveton, 5-7, 150, Sr. and Tony Allen, Meridian, 5-10, 185, Jr.

Placekicker: Gustavo Calzada, De Leon, Sr.

THIRD TEAM

Defense

Defense Linemen: Chase Black, Nazareth, 5-11, 180, Sr.; Russell Carney, Collinsville, 5-9, 151, Sr.; J.D. Hejny, McCamey, 6-1, 175, Sr.; and Landon Schwartz, Goldthwaite, 6-3, 180, Sr.

Linebackers: Michael Martinez, Bremond, 5-10, 175, Jr.; Jarid Border, West Hardin, 5-10, 185, Jr.; Juan Hernandez, Winters, 5-8, 160, Sr.; and Riley Seider, Price Carlisle, 5-11, 225, Jr.

Secondary: Sammy Winters, Harper, 5-8, 167, Jr.; Steven McAlpine, Wheeler, 6-2, 185, Sr.; Daniel Acosta, McCamey, 5-9, 170, Sr.; and (tie) Weldon Stallcup, Archer City, 5-3, 175, Sr.; and Casey Giles, Iola, 5-11, 195, Sr.

Punter: Jared Porter, Roscoe, 5-9, 160, Sr.

Kick returner : Cody Franke, Shiner, 5-6, 150, Jr.