Texas Association of Basketball Coaches state rankings, Jan. 3, 2022

Standard-Times Staff
Veribest High School's Ty Murphy passes the ball during a girls basketball game against Paint Rock at the Veribest gym on Tuesday, Dec. 14, 2021.

Texas high school basketball state rankings as of Jan. 3, 2022, provided by the Texas Association of Basketball Coaches:

UIL BOYS

Class 6A

1. Richardson (17-1)

2. Duncanville (15-1)

3. Westfield (14-1)

4. McKinney (20-2)

5. Dickinson (21-2)

6. FB Elkins (16-5)

7. Cy Falls (18-3)

8. Austin Westlake (20-1)

9. Clear Brook (21-3)

10. Arlington Martin (15-5)

11. Atascocita (18-5)

12. Desoto (16-5)

13. Lake Highlands (19-2)

14. Denton Guyer (20-3)

15. Harker Heights (19-3)

16. North Crowley (15-5)

17. Pearland Dawson (11-5)

18. Waxahachie (7-7)

19. Shadow Creek (12-2)

20. Seven Lakes (20-3)

21. Coppell (14-8)

22. EP Americas (20-1)

23. Plano (19-0)

24. Schertz Clemens (18-2)

25. San Marcos (18-4)

Class 5A

1. Dallas Kimball (13-5)

2. Beaumont United (16-2)

3. Mansfield Timberview (18-3)

4. Amarillo (16-6)

5. Crosby (7-10)

6. Frisco Memorial (16-3)

7. Katy Paetow (16-5)

8. Lancaster (13-9)

9. Mansfield Legacy (14-5)

10. Mansfield Summit (15-4)

11. FB Marshall (15-2)

12. FB Hightower (14-8)

13. Richland (13-4)

14. EP Chapin (15-4)

15. Sulphur Springs (17-7)

16. Highland Park (12-4)

17. Goose Creek Memorial (13-7)

18. SA Jefferson (12-7)

19. Lovejoy (16-2)

20. Buda Johnson (20-2)

21. Boerne Champion (17-5)

22. Grapevine (14-6)

23. Birdville (10-9)

24. Frisco Indepedence (15-5)

25. Liberty Hill (17-4)

Class 4A

1. Faith Family (18-3)

2. Dallas Carter (18-5)

3. Silsbee (16-6)

4. Houston Washington (14-4)

5. Stafford (14-7)

6. Dallas Roosevelt (14-6)

7. LaMarque (12-8)

8. Van Alstyne (15-5)

9. Boerne (15-6)

10. Connally (17-2)

11. Somerset (19-4)

12. Argyle (14-6)

13. Hardin Jefferson (14-4)

14. CC Miller (14-6)

15. La Vega (17-3)

16. Canyon (14-4)

17. Hirschi (12-4)

18. Estacado (14-8)

19. Austin LBJ (10-7)

20. West Oso (16-5)

21. Pleasanton (16-6)

22. Brazosport (9-11)

23. Paris (18-7)

24. Center (12-6)

25. Hudson (16-7)

Class 3A

1. Dallas Madison (18-7)

2. SA Cole (13-8)

3. Hitchcock (12-5)

4. Brock (14-5)

5. Shallowater (16-1)

6. Diboll (8-4)

7. Tatum (11-4)

8. City View (17-4)

9. London (15-5)

10. Academy (12-7)

11. Lytle (14-4)

12. Central Heights (12-10)

13. Franklin (4-2)

14. Lorena (7-13)

15. Abernathy (6-4)

16. Crockett (13-5)

17. Peaster (12-7)

18. New Waverly (13-3)

19. Childress (6-10)

20. Santa Rosa (11-10)

21. IDEA North Mission (10-7)

22. Ponder (16-3)

23. East Chambers (14-3)

24. Commerce (10-13)

25. Stockdale (13-6)

Class 2A

1. Clarendon (11-2)

2. Lipan (19-0)

3. Douglass (18-3)

4. Mumford (14-6)

5. Timpson (9-3)

6. LaPoynor (20-3)

7. Flatonia (18-4)

8. New Home (16-3)

9. Dallardsville Big Sandy (14-6)

10. Tolar (18-3)

11. Martins Mill (16-4)

12. New Deal (13-4)

13. Thorndale (15-6)

14. Port Aransas (13-8)

15. Gruver (15-5)

16. Olton (17-3)

17. Farwell (15-3)

18. Grapeland (14-9)

19. Italy (9-3)

20. Beckville (16-3)

21. Frankston (14-4)

22. Lee Academy (16-3)

23. Cisco (7-3)

24. Bland (20-3)

25. Hearne (4-7)

Class 1A

1. Texline (15-2)

2. Calvert (8-4)

3. Graford (18-3)

4. McMullen County (19-4)

5. Dime Box (13-5)

6. San Perlita (16-7)

7. Wildorado (18-2)

8. Jayton (15-3)

9. Irion County (15-3)

10. Dodd City (14-5)

11. Lingleville (7-10)

12. Nazareth (11-7)

13. Avinger (15-5)

14. Chireno (9-10)

15. Water Valley (10-4)

16. Springlake Earth (5-6)

17. Rankin (8-5)

18. Huckabay (14-7)

19. Trinidad (11-6)

20. Munday (12-5)

21. Eula (13-5)

22. Midway (10-8)

23. Paducah (14-3)

24. Wells (7-12)

25. Westbrook (1-1)

UIL GIRLS

Class 6A

1. Desoto (16-1)

2. Tompkins (23-1)

3. Summer Creek (23-2)

4. San Antonio Clark (20-2)

5. Duncanville (20-4)

6. Shadow Creek (18-2)

7. Coppell (25-0)

8. Plano East (21-3)

9. South Grand Prairie (17-3)

10. Austin High (17-2)

11. Laredo United South (22-4)

12. Braswell (22-2)

13. Houston Memorial (15-4)

14. Clear Brook (21-4)

15. Cedar Hill (16-7)

16. Tomball Memorial (17-3)

17. Deer Park (15-3)

18. Plano (18-4)

19. Langham Creek (14-6)

20. Ft Worth Boswell (17-5)

21. Converse Judson (20-5)

22. San Antonio Johnson (15-7)

23. Seven Lakes (23-3)

24. Frenship (16-5)

25. Southlake Carroll (12-3)

Class 5A

1. Cedar Park (19-0)

2. Frisco Liberty (21-4)

3. McKinney North (19-1)

4. Frisco Memorial (20-5)

5. Manvel (23-2)

6. Amarillo (17-5)

7. Pflugerville Hendrickson (17-2)

8. Lubbock Cooper (15-4)

9. Georgetown (17-6)

10. CC Veterans Memorial (24-2)

11. Lake Dallas (18-4)

12. El Paso Chapin (20-2)

13. Pflugerville (21-4)

14. Mansfield Timberview (12-8)

15. El Paso Burges (17-2)

16. Frisco Lone Star (13-6)

17. El Paso Andress (17-2)

18. Royse City (20-3)

19. Lubbock Monterey (18-4)

20. Montgomery Lake Creek (17-5)

21. Dallas Highland Park (14-8)

22. Frisco Reedy (13-7)

23. Wylie East (11-6)

24. Boerne Champion (18-5)

25. Montgomery (20-3)

Class 4A 

1. Argyle (22-0)

2. Hardin-Jefferson (19-4)

3. Fredericksburg (22-3)

4. Canyon (15-5)

5. Brownsboro (22-2)

6. Kennedale (21-5)

7. Midlothian Heritage (18-5)

8. La Vega (19-4)

9. Levelland (18-2)

10. Sunnyvale (17-6)

11. Boerne (17-3)

12. Glen Rose (21-4)

13. Navarro (22-4)

14. Beeville Jones (21-2)

15. Sanger (17-4)

16. El Paso Mountain View (15-4)

17. Decatur (15-3)

18. Rockport-Fulton (19-6)

19. West Oso (15-5)

20. Seminole (16-5)

21. Stephenville (16-7)

22. Devine (16-6)

23. Mexia (15-5)

24. Palestine (23-4)

25. Canton (16-6)

Class 3A

1. Canadian (20-1)

2. Shallowater (20-1)

3. Fairfield (22-1)

4. Brownfield (13-3)

5. Peaster (20-4)

6. Jim Ned (19-1)

7. Winnsboro (17-5)

8. Idalou (17-5)

9. Woodville (19-4)

10. Poth (17-2)

11. Bishop (17-6)

12. Pottsboro (20-3)

13. Lyford (21-3)

14. Columbus (22-0)

15. Franklin (11-4)

16. Nocona (22-4)

17. New Waverly (18-0)

18. Central Heights (21-3)

19. Gunter (15-7)

20. Holliday (17-2)

21. Little River Academy (16-6)

22. Whitesboro (17-6)

23. Ponder (10-11)

24. Aransas Pass (16-8)

25. Edgewood (18-7)

Class 2A

1. Gruver (17-0)

2. Martins Mill (20-3)

3. Lipan (17-5)

4. Douglass (19-3)

5. Lovelady (20-4)

6. Panhandle (15-7)

7. Wellington (17-4)

8. New Home (17-5)

9. Muenster (18-3)

10. LaPoynor (16-4)

11. Alvord (16-8)

12. Sudan (13-10)

13. Sundown (16-7)

14. Port Aransas (17-5)

15. San Saba (19-4)

16. Cisco (15-6)

17. Harper (12-4)

18. Woden (15-8)

19. Goldthwaite (17-7)

20. Anson (15-5)

21. Farwell (19-3)

22. Archer City (13-7)

23. Quanah (14-3)

24. Frankston (17-5)

25. Weimar (14-7)

Class 1A

1. Sands (19-3)

2. Nazareth (10-8)

3. Huckabay (21-5)

4. Borden County (13-5)

5. Robert Lee (18-2)

6. Chireno (14-4)

7. Priddy (15-3)

8. Roscoe Highland (16-4)

9. Neches (15-3)

10. Hermleigh (16-7)

11. Jayton (15-6)

12. Irion County (19-2)

13. McMullen County (19-5)

14. Slidell (15-6)

14. Graford (15-4)

15. Veribest (4-3)

16. Lingleville (14-4)

17. Moulton (15-6)

18. Klondike (18-4)

19. Westbrook (16-6)

20. Wells (16-7)

21. Richland Springs (14-5)

22. Eden (17-4)

23. Rocksprings (15-7)

25. Spur (12-6)