SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months

Texas high school basketball state rankings, Feb. 1

San Angelo Standard-Times
Hirschi's D'marion Gatewood dribbles in the game against Burkburnett Monday, Jan. 25, 2021, in D.L. Ligon Coliseum at Midwestern State University.

Here are the Texas Association of Basketball Coaches state rankings for UIL high schools for the week of Feb. 1, 2021:

GIRLS

Class 6A

1. Cypress Creek (23-0)

2. Desoto (20-1)

3. Duncanville (23-2)

4. South Grand Prairie (18-2)

5. Arlington Martin (17-4)

6. Cibolo Steele (19-3)

7. Converse Judson (19-1)

8. Jersey Village (20-1)

9. Allen (15-3)

10. Ft Bend Dulles (21-0)

11. Shadow Creek (17-4)

12. San Antonio Reagan (15-2)

13. Langham Creek (17-2)

14. Denton Guyer (18-5)

15. Houston Heights (20-4)

16. Harlingen (19-2)

17. San Antonio Clark (12-1)

18. Tompkins (16-3)

19. Clear Springs (20-3)

20. Harker Heights (14-2)

21. Tomball Memorial (20-3)

22. Edinburg (19-3)

23. Atascocita (20-2)

24. Spring Westfield (15-2)

25. Laredo United (16-3)

Class 5A

1. Cedar Park (20-1)

2. College Station (20-2)

3. Kingwood Park (22-0)

4. Wichita Falls Rider (21-2)

5. Georgetown (20-4)

6. CC Veterans Memorial (21-2)

7. Mansfield Legacy (22-1)

8. Lubbock Cooper (21-3)

9. Pflugerville Hendrickson (16-2)

10. Amarillo (16-2)

11. Richmond Foster (19-2)

12. Wylie East (22-3)

13 Medina Valley (22-3)

14. Lake Dallas (20-5)

15. Beaumont United (15-0)

16. Brownsville Veterans (20-2)

17. Frisco Lone Star (17-4)

18. Midlothian (15-4)

19. Red Oak (20-5)

20. McKinney North (19-4)

21. Frisco Memorial (2-0)

22. Rudder (18-5)

23 SA Jefferson (19-3)

24 El Paso Chapin (14-2)

25. Sharyland Pioneer (14-2)

Class 4A 

1. Hardin-Jefferson (22-0)

2. Canyon (21-1)

3. Fredericksburg (23-1)

4. Sunnyvale (23-1)

5. Glen Rose (22-2)

6. Stephenville (18-2)

7. Lumberton (18-2)

8. Levelland (22-0)

9. Boerne (18-3)

10. Brownsboro (21-1)

11. Navarro (23-1)

12. Midlothian Heritage (19-4)

13. Decatur (19-3)

14. Bridgeport (15-7)

15. Bullard (20-4)

16. Robstown (19-2)

17. Burnet (18-2)

18. Hereford (12-6)

19. Silsbee (12-4)

20. Seminole (20-5)

21. Dallas Lincoln (12-6)

22. Rockport-Fulton (18-4)

23 Beeville Jones (12-5)

24. Dallas Pinkston (20-5)

25. Gilmer (19-2)

Class 3A

1. Shallowater (21-0)

2. Fairfield (17-2)

3. Winnsboro (22-2)

4. Idalou (22-3)

5. Canadian (21-2)

6. Ponder (23-3)

7. Brownfield (20-1)

8. Woodville (19-4)

9. Edgewood (20-3)

10. Gunter (20-5)

11. Nocona (21-3)

12. Hitchcock (15-1)

13. Mt Pleasant Chapel Hill (19-4)

14. Jim Ned (21-2)

15. Santa Gertrudis Academy (19-1)

16. Peaster (21-4)

17. Bishop (20-1)

18. Lorena (18-5)

19. Lyford (21-4)

20. Lytle (18-5)

21. Wall (19-2)

22. Whitney (15-2)

23. Aransas Pass (14-11)

24. Maypearl (14-5)

25. Skidmore-Tynan (19-5)

Class 2A

1. Muenster (21-0)

2. Panhandle (18-2)

3. San Saba (20-0)

4. Douglass (21-0)

5. Lipan (19-3)

6. Martins Mill (18-4)

7. Gruver (14-1)

8. Tenaha (17-2)

9. Yorktown (18-0)

10. Mason (14-5)

11. LaPoynor (16-3)

12. Wellington (16-4)

13. Centerville (20-1)

14. Alvord (16-3)

15. Haskell (16-2)

16. Schulenburg (15-3)

17. Snook (16-2)

18. Marlin (14-2)

19. New Home (13-9)

20. Ropes (16-5)

21. Union Grove (20-2)

22. Timpson (12-4)

23. Poolville (14-3)

24. McLeod (14-4)

25. Archer City (17-3)

Class 1A

1. Dodd City (23-0)

2. Nazareth (20-4)

3. Huckabay (16-2)

4. Veribest (19-1)

5. Saltillo (18-3)

6. Chireno (14-4)

7. Moulton (16-3)

8. May (18-3)

9. Eula (15-6)

10. Sands (21-2)

11. Whiteface (18-2)

12. Rankin (23-1)

13. Westbrook (21-4)

14. Abbott (14-2)

15. Munday (20-3)

16. Hubbard (15-4)

17. Slidell (21-3)

18. Rocksprings (16-6)

19. Follett (16-1)

20. Robert Lee (12-5)

21. Iredell (19-2)

22. Lorenzo (17-2)

23. McMullen County (17-5)

24. Borden County (15-5)

25. Spur (15-5)

BOYS

Class 6A

1. Waxahachie (15-2)

2. Duncanville (18-1)

3. Richardson (15-1)

4. South Grand Prairie (15-0)

5. Austin Westlake (18-1)

6. Atascocita (15-1)

7. FB Elkins (13-1)

8. Alvin Shadow Creek (15-2)

9. McKinney (21-2)

10. Humble Summer Creek (13-5)

11. Killeen Ellison (22-1)

12. North Crowley (21-1)

13. Bellaire (15-2)

14. Westfield (17-3)

15. SA O’Connor (18-2)

16. Converse Judson (16-3)

17. EP Americas (12-1)

18. SA Johnson (11-1)

19. Round Rock (18-3)

20. Pearland Dawson (18-5)

21. Mansfield (16-3)

22. Clear Brook (17-1)

23. Coppell (15-2)

24. FM Marcus (15-6)

25. Klein (15-2)

Class 5A

1. Lancaster (19-5)

2. Beaumont United (21-0)

3. FB Hightower (15-2)

4. Amarillo (15-2)

5. Mans Timberview (15-3)

6. FW Wyatt (15-5)

7. Mans Summit (17-3)

8. Manvel (15-2)

9. Boerne Champion (22-1)

10. Mt Pleasant (18-0)

11. Dallas South Oak Cliff (11-3)

12. Dallas Highland Park (11-4)

13. Dallas Kimball (15-9)

14. Richmond Foster (13-5)

15. Mans Legacy (14-4)

16. Huntsville (4-0)

17. Hendrickson (14-3)

18. Manor (13-4)

19. Frisco Wakeland (18-3)

20. EP Chapin (14-1)

21. Katy Paetow (14-1)

22. Georgetown (15-6)

23. Glenn (15-3)

24. Austin Anderson (14-5)

25. Goose Creek Memorial (17-3)

Class 4A

1. Faith Family (18-5)

2. Yates (18-1)

3. Argyle (18-1)

4. Carter (19-1)

5. Boerne (18-3)

6. Decatur (19-4)

7. Estacado (18-2)

8. Seminole (14-5)

9. Hirschi (17-5)

10. Stafford (9-4)

11. Hardin Jefferson (16-5)

12. Huffman (20-1)

13. Lincoln (7-9)

14. Austin LBJ (10-6)

15. CC Miller (13-3)

16. Fredericksburg (16-3)

17. Pleasant Grove (12-6)

18. Paris (11-5)

19. Glen Rose (20-2)

20. LaMarque (13-4)

21. Tuloso Midway (12-6)

22. La Vega (11-3)

23. Tyler Chapel Hill (15-3)

24. FW YMLA (13-3)

25. Waco Connally (17-4)

Class 3A

1. Dallas Madison (13-5)

2. Brock (19-2)

3. Peaster (17-3)

4. London (17-1)

5. SA Cole (16-5)

6. Shallowater (15-3)

7. New Waverly (19-1)

8. Aransas Pass (21-1)

9. Malakoff (14-0)

10. Tatum (15-3)

11. East Chambers (19-0)

12. Coldspring (14-1)

13. Blanco (17-1)

14. Atlanta (13-3)

15. Lorena (16-4)

16. Diboll (14-1)

17. Santa Rosa (9-2)

18. Academy (13-7)

19. Callisburg (23-0)

20. City View (16-3)

21. Franklin (9-1)

22. Abernathy (15-5)

23. Bushland (14-4)

24. Keene (12-7)

25. Grandview (10-9)

Class 2A

1. Martins Mill (19-2)

2. Clarendon (12-4)

3. Lipan (16-3)

4. Grapeland (20-1)

5. LaPoynor (17-5)

6. McLeod (16-3)

7. Rivercrest (17-2)

8. Port Aransas (18-4)

9. Tenaha (10-5)

10. Gary (21-2)

11. New Deal (18-3)

12. Garrison (15-2)

13. Flatonia (20-3)

14. Olton (19-1)

15. Farwell (20-2)

16. Panhandle (14-3)

17. Wink (19-0)

18. Douglass (21-1)

19. Weimar (14-3)

20. Schulenburg (13-6)

21. Cushing (14-6)

22. Hearne (10-6)

23. New Home (16-4)

24. Santa Maria (14-5)

25. Floydada (15-2)

Class 1A

1. Slidell (20-3)

2. Graford (17-2)

3. Rocksprings (17-2)

4. Nazareth (14-8)

5. Texline (15-3)

6. Calvert (12-2)

7. Dime Box (12-3)

8. Paducah (11-1)

9. San Perlita (9-10)

10. McMullen County (19-2)

11. Borden County (16-0)

12. Jayton (17-2)

13. Saltillo (12-7)

14. Westbrook (14-3)

15. Eula (13-9)

16. Ector (16-6)

17. Rankin (11-2)

18. Kennard (12-3)

19. Neches (9-6)

20. Lingleville (14-5)

21. Miller Grove (14-4)

22. Irion County (15-4)

23. Trinidad (11-4)

24. Electra (11-4)

25. Sands (17-5)