SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months

Texas high school basketball state rankings, Feb. 8

San Angelo Standard-Times
Jim Ned High School's Eliesabeth Smith drives the baseline as Wall's Shaylee Shiller calls for defensive help during a District 6-3A girls basketball game Tuesday, Jan. 5, 2021 at the Wall gym.

Here are the Texas Association of Basketball Coaches state rankings for UIL high schools for the week of Feb. 8, 2021:

GIRLS

Class 6A

1. Cypress Creek (26-0)

2. Desoto (20-2)

3. Duncanville (23-2)

4. South Grand Prairie (20-2)

5. Arlington Martin (1-4)

6. Cibolo Steele (22-3)

7. Converse Judson (21-1)

8. Jersey Village (21-2)

9. Allen (17-3)

10. Ft Bend Dulles (22-0)

11. Shadow Creek (20-4)

12. Langham Creek (19-2)

13. Denton Guyer (19-5)

14. Houston Heights (22-4)

15. Harlingen (20-2)

16. San Antonio Clark (14-1)

17. San Antonio Reagan (15-3)

18. Tompkins (17-3)

19. Clear Springs (23-3)

20. Tomball Memorial (22-3)

21. Spring Westfield (17-2)

22. Harker Heights (15-3)

23. Cedar Hill (14-7)

24. Atascocita (20-3)

25. Laredo United (19-3)

Class 5A

1. Cedar Park (20-1)

2. Kingwood Park (23-0)

3. Wichita Falls Rider (22-2)

4. College Station (20-3)

5. Georgetown (22-4)

6. CC Veterans Memorial (23-2)

7. Mansfield Legacy (24-1)

8. Lubbock Cooper (23-3)

9. Pflugerville Hendrickson (19-2)

10. Amarillo (18-2)

11. Richmond Foster (20-2)

12. Wylie East (23-3)

13 Medina Valley (23-3)

14. Lake Dallas (22-5)

15. Beaumont United (16-0)

16. Sharyland Pioneer (18-2)

17. Frisco Lone Star (19-4)

18. Midlothian (18-4)

19. Red Oak (21-5)

20. Brownsville Veterans (21-3)

21. Frisco Memorial (21-5)

22. Rudder (18-5)

23 El Paso Chapin (15-2)

24. McKinney North (19-5)

25. Highland Park (21-6)

Class 4A 

1. Hardin-Jefferson (23-0)

2. Canyon (23-1)

3. Fredericksburg (25-1)

4. Sunnyvale (24-1)

5. Stephenville (20-2)

6. Levelland (24-0)

7. Brownsboro (23-1)

8. Glen Rose (23-3)

9. Decatur (19-3)

10. Bridgeport (17-7)

11. Lumberton (19-3)

12. Midlothian Heritage (20-5)

13. Boerne (18-4)

14. Navarro (25-2)

15. Silsbee (14-4)

16. Robstown (20-2)

17. Burnet (20-2)

18. Hereford (16-6)

19. Bullard (21-5)

20. Seminole (22-5)

21. Dallas Lincoln (12-6)

22. Rockport-Fulton (21-4)

23. Dallas Pinkston (21-5)

24 Beeville Jones (13-6)

25. Gilmer (21-2)

Class 3A

1. Shallowater (23-0)

2. Fairfield (20-2)

3. Winnsboro (23-2)

4. Ponder (24-3)

5. Brownfield (22-1)

6. Idalou (23-4)

7. Woodville (22-4)

8. Edgewood (21-3)

9. Gunter (22-5)

10. Canadian (22-3)

11. Nocona (23-3)

12. Hitchcock (17-1)

13. Mt Pleasant Chapel Hill (21-4)

14. Jim Ned (23-2)

15. Santa Gertrudis Academy (22-1)

16. Peaster (23-4)

17. Bishop (22-1)

18. Lytle (20-5)

19. Wall (21-2)

20. Lorena (20-6)

21. Aransas Pass (16-11)

22. Maypearl (16-5)

23. Skidmore-Tynan (21-5)

24. Lyford (22-5)

25. Whitney (17-3)

Class 2A

1. Muenster (25-0)

2. Panhandle (22-3)

3. Douglass (24-0)

4. Lipan (23-3)

5. San Saba (22-1)

6. Martins Mill (22-4)

7. Mason (18-5)

8. Gruver (19-1)

9. Yorktown (21-0)

10. Schulenburg (19-3)

11. Tenaha (19-3)

12. Centerville (21-2)

13. Haskell (18-4)

14. LaPoynor (18-4)

15. Wellington (19-5)

16. Alvord (19-4)

17. Snook (21-2)

18. Timpson (18-4)

19. Marlin (18-2)

20. New Home (16-8)

21. Ropes (19-6)

22. Poolville (18-3)

23. McLeod (16-4)

24. Archer City (20-3)

25. Hawkins (20-2)

Class 1A

1. Dodd City (25-0)

2. Nazareth (22-4)

3. Huckabay (23-3)

4. Veribest (21-1)

5. Saltillo (19-3)

6. Chireno (16-4)

7. Moulton (17-3)

8. May (20-3)

9. Eula (17-6)

10. Sands (23-2)

11. Whiteface (19-2)

12. Rankin (25-1)

13. Westbrook (22-4)

14. Abbott (15-2)

15. Munday (21-3)

16. Hubbard (17-4)

17. Slidell (22-3)

18. Rocksprings (18-6)

19. Follett (17-1)

20. Robert Lee (14-5)

21. Iredell (20-2)

22. Lorenzo (19-2)

23. McMullen County (18-5)

24. Borden County (18-5)

25. Spur (17-5)

BOYS

Class 6A

1. Waxahachie (15-2)

2. Duncanville (19-1)

3. Richardson (17-1)

4. South Grand Prairie (17-0)

5. Austin Westlake (20-1)

6. Alvin Shadow Creek (17-2)

7. FB Elkins (13-1)

8. McKinney (23-2)

9. Killeen Ellison (24-1)

10. North Crowley (24-1)

11. Bellaire (17-2)

12. Atascocita (16-2)

13. Westfield (20-3)

14. Humble Summer Creek (15-5)

15. SA O’Connor (18-2)

16. EP Americas (13-1)

17. SA Johnson (13-1)

18. Round Rock (20-3)

19. Pearland Dawson (20-5)

20. Mansfield (17-3)

21. Clear Brook (20-1)

22. Coppell (16-2)

23. FM Marcus (17-6)

24. Klein (17-2)

25. Cy Creek (17-3)

Class 5A

1. Lancaster (20-5)

2. Beaumont United (22-0)

3. FB Hightower (15-2)

4. Amarillo (17-2)

5. Mans Timberview (17-3)

6. FW Wyatt (17-5)

7. Manvel (17-2)

8. Boerne Champion (24-1)

9. Mt Pleasant (20-0)

10. Dallas South Oak Cliff (12-3)

11. Dallas Highland Park (13-4)

12. Dallas Kimball (16-10)

13. Mans Summit (18-4)

14. Mans Legacy (16-4)

15. Richmond Foster (15-5)

16. Huntsville (6-0)

17. Hendrickson (17-4)

18. Frisco Wakeland (20-3)

19. EP Chapin (15-1)

20. Katy Paetow (17-1)

21. Glenn (17-3)

22. Georgetown (16-7)

23. Austin Anderson (16-5)

24. Goose Creek Memorial (20-3)

25. Randall (19-3)

Class 4A

1. Faith Family (20-5)

2. Yates (20-1)

3. Argyle (20-1)

4. Carter (21-1)

5. Boerne (19-3)

6. Estacado (20-2)

7. Seminole (16-5)

8. Hirschi (19-5)

9. Stafford (11-4)

10. Decatur (20-5)

11. Hardin Jefferson (17-5)

12. Huffman (21-1)

13. Lincoln (8-10)

14. Austin LBJ (12-6)

15. CC Miller (15-3)

16. Fredericksburg (17-3)

17. Pleasant Grove (14-6)

18. Paris (13-5)

19. Glen Rose (22-2)

20. LaMarque (15-4)

21. FW YMLA (16-3)

22. Waco Connally (19-4)

23. Lumberton (18-6)

24. Lindale (18-5)

25. Krum (15-9)

Class 3A

1. Dallas Madison (14-5)

2. Brock (21-2)

3. Peaster (19-3)

4. London (19-1)

5. SA Cole (18-5)

6. Shallowater (17-3)

7. New Waverly (22-1)

8. Aransas Pass (23-1)

9. Malakoff (16-0)

10. Tatum (17-3)

11. East Chambers (21-0)

12. Blanco (19-1)

13. Atlanta (14-3)

14. Lorena (18-4)

15. Diboll (15-1)

16. Santa Rosa (11-2)

17. Academy (15-7)

18. Callisburg (25-0)

19. City View (18-3)

20. Franklin (12-1)

21. Coldspring (16-2)

22. Abernathy (17-5)

23. Bushland (16-4)

24. Keene (14-7)

25. Grandview (12-9)

Class 2A

1. Martins Mill (21-2)

2. Clarendon (14-4)

3. Grapeland (22-1)

4. LaPoynor (19-5)

5. McLeod (18-3)

6. Rivercrest (18-2)

7. Port Aransas (20-4)

8. Lipan (17-4)

9. Tenaha (11-5)

10. Gary (22-2)

11. Garrison (17-2)

12. Flatonia (22-3)

13. Olton (21-1)

14. New Deal (19-4)

15. Farwell (22-2)

16. Panhandle (15-4)

17. Wink (21-0)

18. Douglass (23-1)

19. Weimar (16-3)

20. Schulenburg (15-6)

21. Cushing (15-7)

22. New Home (18-4)

23. Santa Maria (15-5)

24. Floydada (17-2)

25. Celeste (18-4)

Class 1A

1. Slidell (21-3)

2. Graford (20-2)

3. Rocksprings (18-2)

4. Texline (17-3)

5. Calvert (14-2)

6. Nazareth (15-9)

7. Dime Box (12-3)

8. Paducah (13-1)

9. San Perlita (11-10)

10. McMullen County (21-2)

11. Jayton (19-2)

12. Borden County (18-1)

13. Saltillo (14-7)

14. Westbrook (16-3)

15. Eula (15-9)

16. Rankin (13-2)

17. Kennard (14-3)

18. Neches (10-6)

19. Lingleville (16-5)

20. Ector (17-7)

21. Miller Grove (16-4)

22. Irion County (17-4)

23. Trinidad (13-4)

24. Electra (13-4)

25. Sands (19-5)