Abilene, Big Country high school football playoff pairings, results

Staff report
The Coleman High School Bluecats hold up their trophy after winning against Anson in Thursday's Region I-2A Division I bi-district playoff game at Wylie High School's Sandifer Stadium.

CLASS 6A DIVISION II

Bi-District 

El Paso Eastwood 31, Abilene High 27

More:Abilene High football's rally falls short against El Paso Eastwood in bi-district playoff

CLASS 5A DIVISION I

Bi-District 

Colleyville Heritage 63, Abilene Cooper 21

More:No. 4 Colleyville Heritage ends Abilene Cooper's season in football playoff opener

CLASS 4A DIVISION I

REGION I

Bi-District 

El Paso Riverside 34, Big Spring 7

REGION II

Bi-District 

Stephenville 49, Fort Worth Dunbar 21

Kennedale 37, Brownwood 7

Area

Stephenville (11-0) vs. Paris (7-4), 7:30 p.m. Friday, Denton's C.H. Collins Athletic Complex

CLASS 4A DIVISION II

REGION I

Bi-District 

Sweetwater 50, Borger 15

Snyder 31, Seminole 0

Area

Sweetwater (8-3) vs. Aubrey (10-1), 7 p.m. Friday, Stephenville's Memorial Stadium.

Snyder (8-3) vs. Graham (7-3), 7 p.m. Thursday, Abilene's Shotwell Stadium

CLASS 3A DIVISION I

REGION I

Bi-District 

Early 43, Pilot Point 21

Jim Ned 49, Peaster 12

Whitesboro 56, Breckenridge 14

Area

Early (9-2) vs Shallowater (9-2), 7 p.m. Friday, Clyde

Jim Ned (11-0) vs. Muleshoe (6-5), 3:30 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field

CLASS 3A DIVISION II

REGION I 

Bi-District 

Ballinger 35, Crane 34

Area

Ballinger (6-4) vs. Abernathy (10-1), 7 p.m. Thursday, Andrews

REGION II

Bi-District 

Eastland 43, Wichita Falls City View 21

Dublin 38, Callisburg 33

Area

Eastland (6-5) vs. Bells (8-3), 7 p.m. Friday, Boyd

Dublin (8-3) vs. Palmer (8-1), 7:30 p.m., Friday, Joshua

Coleman opened the playoffs with a 62-12 win over Anson.

CLASS 2A DIVISION I

REGION I

Bi-District 

Hawley 56, San Saba 9

Coleman 62, Anson 12

Cisco 55, Haskell 28

Forsan 22, Goldthwaite 15

Area

Cisco (9-2) vs. Panhandle (6-5), 7 p.m. Friday, Vernon

Hawley (11-0) vs. Sundown (7-3), 7 p.m. Friday, Big Spring

Coleman (10-0) vs. Post (5-6), 7 p.m. Friday, Colorado City

CLASS 2A DIVISION II

REGION II

Bi-District 

Roscoe 38, Quanah 16

Albany 68, Era 0

Muenster 55, Cross Plains 7

Area

Roscoe (9-1) vs. Santo (10-1), 7 p.m. Thursday, Cisco

Albany (10-0) vs. Olney (6-5), 7 p.m. Thursday, Graham

More:Hawley upends Forsan in back-and-forth battle, clinches district

Hermleigh's Bubba Digby tries to evade a Sterling City tackler in the bi-district round of the 1A Division I playoffs.

CLASS 1A DIVISION I

REGION I

Bi-District

Borden County 54, Knox City 44

REGION II

Bi-District 

Sterling City 56, Hermleigh 42

Westbrook 64, Ira 14

Area

Westbrook (7-4) vs. Rankin (10-1), 7 p.m. Friday, Garden City

REGION IV

Bi-District 

Water Valley 58, Gorman 0

May 68, Mertzon Irion County 20

Area

May (11-0) vs. Jonesboro (11-0), 6:30 p.m. Thursday, Dublin

CLASS 1A DIVISION II

REGION II

Bi-District 

Jayton 52, Benjamin 41

Balmorhea 60, Blackwell 14

Loraine 68, Sanderson 28

Matador Motley County 52, Rule 6

Area

Jayton (10-1) vs. Loraine (8-3), 7 p.m. Friday, Trent

REGION III

Bi-District 

Throckmorton 87, Ladonia Fannindel 40

Strawn 72, Morgan 7

Gordon 68, Cranfills Gap 20

Gold-Burg 59, Lueders-Avoca 14

Area

Throckmorton (11-0) vs. Strawn (11-0), 6 p.m. Friday, Springtown

Gordon (9-2) vs. Gold-Burg (9-2), 7 p.m. Friday, Peaster

REGION IV

Bi-District 

Cherokee 51, Blanket 6

Richland Springs 58, Sidney 8

TAPPS DIVISION III SIX-MAN

Bi-District 

Fort Worth Covenant Classical 50, Abilene Christian 0